Pistole vzor 27

3. listopad 2016

Zbraň, která konstrukčně vycházela z armádní pistole vzor 24. Hlavním rozdílem byla odlišná ráže.

Na základě požadavku ministerstva vnitra přepracoval konstruktér František Myška standartní pěchotní zbraň československé armády vzor 24. z ráže 9 mm na pro policejní složky vhodnější kalibr 7,65 Browning.

Výrobce zbraně Strakonická zbrojovka, použila při její konstrukci řadu komponentů z vzoru 24. Nové zbraně byly od roku 1927 dodávány policejním ředitelstvím, úřadům, ministerstvu pošt a telekomunikací či ministerstvu spravedlnosti.

Ve třicátých a čtyřicátých letech se jednalo o standartní služební zbraň československé policie. Až na začátku padesátých let byla nahrazena pistolí vz 50. U československé státní pošty sloužila až do poloviny osmdesátých let.

Zbraň byla oblíbena pro svoji přesnost, spolehlivost a poměrně nenáročnou údržbu. Po okupaci Československa byla pro svoje kvality rovněž zavedena v německých ozbrojených silách pod označením P27 (t - tchechisch). Pistole vzor 27 se stala rovněž důležitým vývozním artiklem. Byla exportována do 28 zemí jako Bolívie, Brazílie, Egypta, Indie, Keni, Pákistánu, Turecka nebo Venezuely. Pět automatických verzí této zbraně bylo pod označení ČZ 247 věnováno etiopskému císaři Haile Selasiemu. Do ukončení výroby v roce 1951 bylo vyrobeno celkem 650 000 těchto zbraní, z toho 452 500 během německé okupace.

V době vypuknutí pražského povstání byli touto zbraní vyzbrojení příslušníci policie. Kvůli obavám německých okupačních orgánům byli policisté vybaveni během služby v období Protektorátu pouze jedním zásobníkem s osmi náboji.

Pistole CZ vzor 27, ráže 7,65 mm, Československo
autor: Martin Ocknecht
Spustit audio