Samopal Beretta M 1938 (38/42)

Samopal Beretta M 1938 A, ráže 9 mm, Itálie - Foto: Khalil Baalbaki

Samopal Beretta M 1938 A, ráže 9 mm, ItálieFoto: Khalil Baalbaki

Samopal Beretta s označením M 1938 byl oblíbený a skladný samopal vyvinutý v Itálii jen pár let před vypuknutím války původně pro italskou armádu, ale později se rozšířil do dalších armád italských spojenců.

Samopal Beretta M 38/42 A, ráže 9 mm, Itálie - Foto: Khalil Baalbaki

Samopal Beretta M 38/42 A, ráže 9 mm, ItálieFoto: Khalil Baalbaki

Tuto zbraň používala i německá armáda a proto se mnoho kusů dostalo i do rukou bojovníků při Pražském povstání. Design zbraně vycházel ze samopalu Beretta 1918 vyvinutém pro zákopy první světové války. 

Samopal používal standardní náboj 9 x 19 mm Parabellum a vyznačoval se lehkostí a spolehlivostí. Legendárními se ve své době staly italské zásobníky dodávané k této zbrani, protože vydržely i ty nejnáročnější bojové podmínky. Zbraň ale dokázala pojmout i zásobníky německé výroby používané do samopalu MP 40. 

Zajímavou funkcí byla rozdělená dvojitá spoušť, kdy jedna spoušť sloužila pro střelby jednotlivými ranami a druhá spoušť sloužila pro střelbu dávkou. 

Během války vzniklo velké množství variant této zbraně, z nichž velmi rozšířený byl model 38/42. Ten představoval zjednodušenou variantu, ve které byl odebrán ochranný kryt hlavně a hlaveň byla zkrácena a odlehčena. Díky tomu byla tato varianta méně náročná i na výrobu. 

Po válce výroba tohoto úspěšného samopalu pokračovala a přišly další varianty, které používaly především italské bezpečnostní složky. Část produkce ale šla i na export především do rozvojových zemí, kde lze některé kusy vidět dodnes. V tehdejším Československu zbraň ještě v padesátých letech používaly jednotky Sboru národní bezpečnosti. 

ZÁKLADNÍ TECHNICKÁ DATA  

Výrobce: Fabbrica D´ Armi Pietro Beretta;Výroba: 1938 až 1945;
Hmotnost: 3 850 (3 270) g;
Délka: 946 (800) mm;
Délka hlavně: 315 (213) mm;
Ráže: 9 x 19 mm;
Zásobování municí: zásobník na 20 nebo 40 nábojů. 

Samopal Beretta M 1938 A, ráže 9 mm, Itálie - Foto: Khalil Baalbaki

Samopal Beretta M 38/42 A, ráže 9 mm, Itálie - Foto: Khalil Baalbaki

Autor:  Petr Hampl

Nové články v rubrice

 •  Video

  Puška Manlicher

  Puška byla svého času poznávacím znamením rakousko-uherské armády a to i přesto, že 1. světová válka poukázala na její četné nedostatky. Po rozpadu monarchie byly puškami vybaveny armády některých nástupnických zemí...

   
 •  Video

  Puška vzor 33

  Puška vzor 33 byla standardní zbraní především československého četnictva a také jednotek finanční stráže a to sice od roku 1935 až do začátku okupace nacistickým Německem a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

   
 •  Video

  Puška vzor 24

  Standardní pěchotní zbraň československé armády. Zbraň byla oceňována zejména pro svou přesnost a spolehlivost. Je považována za nejkvalitnější pušku soustavy Mauser a i proto byla exportována do celého světa.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas