StG 44

Útočná puška MP44, ráže 7,9 mm (7,92 x 33), Německo - Foto: Khalil Baalbaki

Útočná puška MP44, ráže 7,9 mm (7,92 x 33), NěmeckoFoto: Khalil Baalbaki

Útočná puška StG 44 byla navržená německým konstruktérem Hugo Schmeisserem v roce 1942. Jednalo se o první moderní útočnou pušku na světě a její koncept zásadně ovlivnil poválečný vývoj palných zbraní.

Vyrobena byla pro potřeby vojáků na východní frontě, kde měla podobně jako Gewehr 43 zajistit více palebné síly německé armádě. 

Její konstrukce kombinovala výhody klasické pušky, tedy velký dostřel a přesnost, s kadencí samopalu. Hitler tuto koncepci nejprve odmítal a vývoj nové zbraně dokonce zastavil. Názor změnil až díky pozitivním ohlasům vojáků. 

Původně zbraň nesla název MP 44, ale Hitler přišel s propagandistickým názvem Sturmgewehr (útočná puška), neboť měla sloužit pro útok a zároveň vnést do řad nepřátel bouři (Sturm). 

Útočná puška MP44, ráže 7,9 mm (7,92 x 33), Německo - Foto: Khalil Baalbaki

Útočná puška MP44, ráže 7,9 mm (7,92 x 33), NěmeckoFoto: Khalil Baalbaki

Používala méně výkonný náboj než klasické německé pušky, měla tedy menší zpětný ráz a umožňovala i mířenou střelbu dávkou. Na druhé straně byla poměrně těžká a neskladná. Bylo obtížné používat ji vleže a při delší střelbě se snadno přehřívala. I tak byla mezi vojáky velmi oblíbená a velitelé po armádě žádali větší dodávky této zbraně. Výroba ale nestíhala pokrývat potřeby fronty, a tak StG 44 dostávaly pouze speciální oddíly, velmi často Waffen-SS. 

Po válce ji krátce používalo mnoho států včetně Československa, brzy však byla nahrazena modernějšími zbraněmi. Její význam spočíval v nadčasové konstrukci. Stala se totiž východiskem pro konstrukci moderních útočných pušek, které jsou dodnes základní pěchotní zbraní většiny armád. Nejznámější adaptací této zbraně je útočná puška AK 47 "Kalašnikov". Na jejím návrhu se podílel sám konstruktér StG 44 Hugo Schmeisser, který byl po válce zajat Rusy a odvezen do Sovětského svazu. 

ZÁKLADNÍ TECHNICKÁ DATA 

Výrobce: C. G. Haenel Waffen und Fahrradfabrik
Výroba: 1943 - 1945
Hmotnost: 4,62 kg
Délka: 940 mm
Délka hlavně: 419 mm
Ráže: 7.92×33 mm Kurz
Zásobování municí: schránkový zásobník na 30 nábojů 

Útočná puška MP44, ráže 7,9 mm (7,92 x 33), Německo - Foto: Khalil Baalbaki

Autor:  Petr Hampl

Nové články v rubrice

 •  Video

  Samopal Beretta M 1938 (38/42)

  Samopal Beretta s označením M 1938 byl oblíbený a skladný samopal vyvinutý v Itálii jen pár let před vypuknutím války původně pro italskou armádu, ale později se rozšířil do dalších armád italských spojenců.

   
 •  Video

  Puška Manlicher

  Puška byla svého času poznávacím znamením rakousko-uherské armády a to i přesto, že 1. světová válka poukázala na její četné nedostatky. Po rozpadu monarchie byly puškami vybaveny armády některých nástupnických zemí...

   
 •  Video

  Puška vzor 33

  Puška vzor 33 byla standardní zbraní především československého četnictva a také jednotek finanční stráže a to sice od roku 1935 až do začátku okupace nacistickým Německem a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas