Walther P-38

Walther P-38 - Foto: uživatel: Kar98, CC BY-SA 3.0

Walther P-38Foto: uživatel: Kar98, CC BY-SA 3.0

Pistole Walther P-38 byla vyvinuta v druhé polovině 30. let německou zbrojovkou Walther. Do výzbroje německé armády byla zařazena v roce 1938, kde měla nahradit starou a na výrobu náročnou pistoli Luger P-08

Německo se v této době již plně připravovalo na válku a součástí modernizace německé armády byl i vývoj nových zbraní, jejichž konstrukce měla být méně náročná na výrobu. 

Walther P-38 měla novou a na svou dobu zcela unikátní konstrukci, která spočívala v uzamčeném závěru zbraně kombinovaném s dvojčinnou spouští. Tento mechanismus se natolik osvědčil, že v současné době je nejrozšířenější konstrukcí samonabíjecích pistolí na světě. S tímto mechanismem je střelec schopen mít ve zbrani o jeden náboj více, než kolik mu dovoluje zásobník, a zároveň je vždy připraven ke střelbě, aniž by musel zbraň teprve nabíjet. 

Tato pistole tedy umožňovala prakticky okamžitou střelbu, používala výkonný náboj 9 mm Parabellum a zároveň byla velmi spolehlivá, vojáci si chválili její odolnost ve ztížených podmínkách východní fronty. Na svou dobu unikátní vlastností této pistole byl indikátor náboje v komoře, díky kterému střelec vždy pouhým pohledem na zbraň ihned věděl, zda je nabitá a může rovnou střílet.  

Nevýhodou oproti jejímu předchůdci byla menší dokonalost technického zpracování a proto také nižší přesnost. Ta byla u některých variant natolik špatná, že zbraň dostala po válce přezdívku „osm varovných výstřelů plus jeden mířený hod“. Přesto byla mezi německými vojáky v oblibě a vedle dosluhující pistole Luger P-08 patřila do standardní výzbroje. V průběhu války byla vyráběna v obrovských počtech a na konci války se stala vůbec nejrozšířenější pistolí Wehrmachtu. Některé z pistolí P-38 se vyráběly i na českém území v Hrádku nad Nisou, součástky k nim pak ve Strakonicích, Dolní Poustevně nebo Chrastavě. 

Mezi lety 1938-1945 bylo vyrobeno 1,2 milionu kusů této zbraně a její produkce pokračovala i po válce. Německý Bundeswehr ji v modifikaci P 1 používal až do 90. let a zařadilo ji do své výzbroje i mnoho dalších států, kde v některých zemích slouží dodnes. Poslední P-38 v původní verzi byla vyrobena v roce 2000. Postupně je sice ve světě nahrazována modernějšími pistolemi, ty se jí ovšem svou konstrukci v mnohém inspirují a tak lze říci, že Walther P-38 nebyl dodnes překonán. 

ZÁKLADNÍ TECHNICKÁ DATA 

Výrobce: Carl Walther Waffenfabrik;
Výroba: 1938 až 1963;
Hmotnost: 840 g;
Délka: 216 mm;
Délka hlavně: 125 mm;
Ráže: 9 x 19 mm Parabellum;
Zásobování municí: schránkový zásobník na 8 nábojů. 

Autor:  Petr Hampl

Nové články v rubrice

 •  Video

  Samopal Beretta M 1938 (38/42)

  Samopal Beretta s označením M 1938 byl oblíbený a skladný samopal vyvinutý v Itálii jen pár let před vypuknutím války původně pro italskou armádu, ale později se rozšířil do dalších armád italských spojenců.

   
 •  Video

  Puška Manlicher

  Puška byla svého času poznávacím znamením rakousko-uherské armády a to i přesto, že 1. světová válka poukázala na její četné nedostatky. Po rozpadu monarchie byly puškami vybaveny armády některých nástupnických zemí...

   
 •  Video

  Puška vzor 33

  Puška vzor 33 byla standardní zbraní především československého četnictva a také jednotek finanční stráže a to sice od roku 1935 až do začátku okupace nacistickým Německem a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas