Walther PP (K)

Pistole Walther PPK, ráže 7,65 mm, Německo - Foto: Khalil Baalbaki

Pistole Walther PPK, ráže 7,65 mm, NěmeckoFoto: Khalil Baalbaki

Pistole Walther PP byla navržena v roce 1929 konstruktéry zbrojovky Walther. Jednalo se o první masově vyráběnou pistoli s lisovanými součástmi. Jejím specifikem byl dvojčinný mechanismus spouště, podobně jako u pistole P38.

Název PP znamená Polizeipistole, původně tedy byla určená pro příslušníky policie a ve třicátých letech se stala standardní policejní zbraní. 

Před válkou vznikla ještě její kratší varianta PPK (Polizeipistole Kriminalmodell). Byla velmi oblíbená u příslušníků gestapa, protože umožňovala skryté nošení v civilním oděvu. Vlastnilo ji i mnoho funkcionářů NSDAP včetně Hitlera, který se touto zbraní na konci války zastřelil. 

Ve své době byla populární díky kompaktním rozměrům, snadno se totiž vešla do kapsy, byla spolehlivá a podobně jako P38 umožňovala téměř okamžitou střelbu. Velmi ceněná byla i pro svou vysokou přesnost. Dvojčinný mechanismus spouště navíc umožňoval snadnější kontrolu střelby a disponoval pojistkou proti náhodnému výstřelu. Nevýhodou oproti armádní pistoli P38 bylo použití slabšího náboje 7,65 mm Browning. Ten je méně výkonný, proto se zbraň nehodila pro armádní účely a pro střelbu na větší vzdálenosti. 

Po válce její produkce pokračovala a vzniklo mnoho variant. Mezi nejznámější patří produkce zbrojovky Manurhin, která pistole Walther PP vyráběla v licenci až do osmdesátých let. V současnosti v jejich výrobě pokračuje americká zbrojovka Smith & Wesson. Jako policejní pistole byla používána v mnoha zemích světa až do dnešních dob, kdy je nahrazována modernějšími zbraněmi. Dodnes je velmi oblíbenou zbraní pro osobní obranu. 

ZÁKLADNÍ TECHNICKÁ DATA 

Výrobce: Carl Walther GmbH
Výroba: 1929 - současnost
Hmotnost: 660 g
Délka: 170 mm
Délka hlavně: 98 mm
Ráže: 7,65 mm Browning
Zásobování municí: schránkový zásobník na 7 nábojů 

Pistole Walther PPK, ráže 7,65 mm, Německo - Foto: Khalil Baalbaki

Autor:  Petr Hampl

Nové články v rubrice

 •  Video

  Samopal Beretta M 1938 (38/42)

  Samopal Beretta s označením M 1938 byl oblíbený a skladný samopal vyvinutý v Itálii jen pár let před vypuknutím války původně pro italskou armádu, ale později se rozšířil do dalších armád italských spojenců.

   
 •  Video

  Puška Manlicher

  Puška byla svého času poznávacím znamením rakousko-uherské armády a to i přesto, že 1. světová válka poukázala na její četné nedostatky. Po rozpadu monarchie byly puškami vybaveny armády některých nástupnických zemí...

   
 •  Video

  Puška vzor 33

  Puška vzor 33 byla standardní zbraní především československého četnictva a také jednotek finanční stráže a to sice od roku 1935 až do začátku okupace nacistickým Německem a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas