Aktuálně21. července  2016 v 12:42  

Za zakázané miny ve Vrběticích navrhl žalobce tresty od tří do šesti a půl let

Vjezd do muničního areálu u Vrbětic - Foto: Roman Verner

Vjezd do muničního areálu u VrběticFoto: Roman Verner

Tresty od tří do šesti a půl let vězení a pokuty v řádech milionů korun navrhl státní zástupce v kauze vrbětického muničního areálu. Podle obžaloby společnost Real Trade koupila od dceřiné maďarské společnosti Excalibur Army protipěchotní miny. Ty ale jsou zakázané jak českým tak i mezinárodním právem. S tím společnost Excalibur Army nesouhlasí.

Státní zastupitelství navrhuje nejvyšší trest 6 a půl let vězení předsedovi představenstva Real Trade a jednateli Excalibur Army Petru Kratochvílovi. Pět let ve vězení pak navrhuje prokuristce Ivaně Linhartové a bývalému místopředsedovi představenstva Real Trade Vítu Paulíčkovi. 

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku předloni v říjnu a listopadu vybuchly dva sklady s municí. Výbuch tehdy zabil dva zaměstnance zbrojní firmy. Obyvatelé okolních obcí poté museli na čas opustit své domovy. 

Třetího prosince explodovala další budova a spustila největší pyrotechnickou operaci v našich novodobých dějinách. Následovaly další evakuace a zákaz pohybu v širokém okolí areálu. 

Na ostraze skladů se do začátku letošního února podílela armáda, nyní jej střeží policie a Vojenské lesy a statky. Z vrbětického areálu odjelo 547 kamionů se zbrojním materiálem, poslední loni před Vánocemi.  

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. 

Kauza muniční sklad Vrbětice - Foto:  Český rozhlas

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 18.10.2017 14:45 do 17:05; v ulici Opuštěná v obci Brno , délka 216m; jízdní pruhy opět průjezdné; 2x OA, bez zranění osob. Únik provozních kapalin. PČR na místě.
  Od 18.10.2017 16:45 do 18:50; v ulici Žabovřeská v obci Brno; nehoda; 2 překážky, které mohou bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA, bez zranění osob.
  Od 18.10.2017 16:50 do 18:00; v ulici Tomkovo náměstí v obci Brno , délka 57m; nehoda; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; pád cyklisty z kola, se zraněním.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace