Hosté1. srpna  2017 v 15:00  

Jak zničit škůdce na zahradě. Bez chemie a levně.

Úroda ze zahrady je hotový poklad. Ale škůdci dokážou pěstitele pořádně potrápit - Foto: Alena Blažejovská, Petr Veselý

Úroda ze zahrady je hotový poklad. Ale škůdci dokážou pěstitele pořádně potrápitFoto: Alena Blažejovská, Petr Veselý

Ať už vás trápí krtek, mandelinky nebo třeba rajčata, která nechtějí dozrávat, Borek Kapitančik má tip přímo pro vás.

Už od konce června provází posluchače pátečními a víkendovými odpoledni moderátor Borek Kapitančik. 

Nedílnou součástí jeho pořadu Vesele i Vážně o Víkendu je i poradna pro zahrádkáře. O osvědčené tipy a triky nemá tento zkušený zahrádkář nouzi. Abyste je mohli mít pořád při ruce, sepsal je Borek i do článku. 

Dostaňte se škůdcům na kobylku! 

CO PLATÍ NA KRTKY: Nejvíc se osvědčily PET lahve, respektive různé „větrníčky“ z nich. Krtka zaplaší i lahve s uříznutým dnem (při větru vytváří hlubší tóny), zastrčené do země hrdlem – takto lze navíc i zalévat přímo ke kořenům. 

JAK NA MANDELINKY: Nesázet brambory dva roky po sobě na stejné místo. brouci přežívají pod zemí. Dobrý je i výluh z kopřiv, případně mezi keříky zasazený křen. 

JAK CHRÁNIT RYBÍZ PŘED KOSY: Pěstujte bílé a růžové odrůdy a nevyhazujte síťky od cibule – použijte je na překrývání rybízových keřů. 

Čtěte také: Babské rady: jak na mšice bez chemie a skoro zadarmo

JAK NA ŠKŮDCE SKORO ZADARMO: Zastrkejte v okolí rostliny sužované škůdcem do kruhu několik zápalek hlavičkou do země a zalejte. Za tři dny vyměňte zápalky a znovu zalejte. Síra a fosfor v hlavičkách zápalek vás většiny škůdců zbaví. Podobně prý funguje i směs mletého pepře a mouky. 

JAK NA HÁĎÁTKA: Stačí, když na půdu nasypete cukr. Dávkování: na každých 25 metrů čtverečních půdy nasypeme přibližně 2 až 2,5 kilogramů cukru. Mikroorganismy v půdě, které se živí cukrem, rapidně zvýší množství organických látek v půdě, zvýší se jejich počet a svou činností vytlačí z půdy nebezpečné škůdce. 

Jednoduché tipy, které určitě využijete 

CO S POSEKANOU TRÁVOU: Jedna varianta zní – do kompostu, osvědčila se ale i jako mulč, třeba ke keříkům rajčat. Zpomalí odpařování vlhkosti z půdy. 

JAK MÍT NEJHEZČÍ TRÁVNÍK: Už na podzim odstranit mechy a suchou trávu, provzdušnit vertikutátorem nebo hráběmi a „propíchat“ trávník do cca 4 cm a následně do děr nasypat jemný písek (třeba z blízkého beachvolejbalového hřiště). 

RAJČATA NECHTĚJÍ DOZRÁT: Chyťte stonek rostliny u kořene a lehce ji nadzvedněte. Přeruší se tak jemné kořínky rajčete a to začne okamžitě stimulovat dozrávání úrody. 

JAK SKLADOVAT CIBULI: Pomůžou staré silonky. Jednu po druhé do nich vysušenou cibuli vložte a oddělte tak, že silonky prostě zauzlujete. Cibuli zavěsíme do chladnější, větrané místnosti. Cibule nesmí zmrznout, ale zvládne i teplotu okolo 1-2 stupně nad nulou. 

SKVRNY NA LISTECH ZAHRADNÍCH RŮŽÍ: Většinou jsou to takové, které přecházejí od tmavě hnědé až černou barvu. Ty jsou způsobené houbou s názvem Diplocarpon rosae. Objevuje se zejména tehdy, když jsou růže v teplém a vlhkém prostředí, mohou se vyskytnout i tehdy, když je delší období sucha. Nemusíte hned sahat po chemii. Jednoduchou ale velmi účinnou pomoc máte v obyčejném kravském mléce. Mléko obsahuje látku zvanou laktoferin, která má silné antibakteriální a fungicidní účinky. Směs jednoho dílu mléka a dvou dílů vody aplikujeme na růže jednou za týden, dokud skvrny nezmizí. 

Pořad: Vesele i Vážně o Víkendu  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pátek 13:04, sobota-neděle 14:04  |  Délka pořadu: 120 nebo 180 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 23.10.2017 21:05 do 23:05; v ulici Lipová v obci Brno; nehoda; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2x OA, bez zranění.
  Od 23.10.2017 21:00 do 24.10.2017 05:00; 23 - 194.9km na trase Pisárky - Brno/západ v obci Brno; uzavřena roura "A" směr od ul. Žabovřeská, Bauerova na ul. Bítešská; práce na silnici; práce údržby
  ulice Havelkova, Brno-Bohunice, práce na inženýrských sítích, Od 25.10.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, Částečná uzavírka ul. Havelkova v úseku u křižovatky s ul. Běloruská a Dlouhá, průjezd jedním jízdním ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace