Kafe a svačina na pitevně? To je nesmysl, říká soudní lékař Miroslav Hirt

24. březen 2017

Soudní lékaře většina lidí zná hlavně z kriminálních seriálů. Jak doopravdy vypadá jejich práce a zda existuje dokonalá vražda, se ptala Lucie Hostačná profesora Miroslava Hirta.

Kdo by neznal soudní lékaře. Podivní, cyničtí chlapíci se smyslem pro černý humor, kteří si vedle pitvaného těla klidně popíjejí kávu. Anebo ne? Obraz, který o této profesi vytvářejí zejména zahraniční kriminální seriály je z velké části smyšlený.

V dopoledním Apetýtu o tom s Lucií Hostačnou mluvil Miroslav Hirt, soudní lékař a přednosta Ústavu soudního lékařství Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

„Když se pitvá mrtvé tělo, nikdy nevíte, proč je ten člověk vlastně mrtvý. Mohl zemřít na cokoliv. Je nutné brát celou pitevní budovu jako infekční zařízení. Takže si tam nemůžu dát kafe nebo rozbalit svačinu. Myslím, že to do těch seriálů dávají, protože to někde slyšeli a připadá jim to atraktivní. A to, že je to odporné, kvůli atraktivitě pominou,“ říká profesor Hirt.

Aby ve filmech a seriálech nebyly podobné nesmysly, konzultují scénáristé a režiséři obvykle s odborníky přímo z oboru. Za Miroslavem Hirtem kdysi takto přišel režisér Antonín Moskalyk, když natáčel Četnické humoresky.

„Byl to moudrý pán. Jednou něco potřeboval vysvětlit, tak přišel k nám do ústavu s tím, že měl na mě nějakou otázku. Tak jsme si sedli, já jsem mu to vysvětlil, povykládali jsme si a on říká, že by čas od času takhle přišel,“ popisuje začátek spolupráce i přátelství se slavným režisérem.

Namísto návštěv se domluvili, že soudní lékař projde všechny scénáře a poznačí v nich své připomínky. „Bylo toho asi čtyřicet centimetrů na výšku,“ konstatuje Miroslav Hirt. Jako poradce pak působil u všech sérií úspěšného seriálu.

Pachatelé nejčastěji říkají: Mohl si za to sám

Jako soudní znalec sepisuje Miroslav Hirt ale také posudky pro soudy v případě trestných činů. Tyto posudky jsou často důležitým vodítkem, na jehož základě soud rozhodne o vině nebo nevině obžalovaného. To je důvod, proč profesor Hirt nesepíše žádný posudek za jedno odpoledne.

Soudní lékař Miroslav Hirt s moderátorkou Lucií Hostačnou

„Můj učitel doktor Mráz mi dávno říkal: ,Napíšeš si to, máš tam něco splácaného dohromady. Druhý den tomu dáš čistou formu a nech si to další den uležet a potom si to teprve přečti. Teprve potom si uvědomíš, jak to má být všechno formulované.‘ Naše práce je v podstatě vysvětlovat medicínu lidem s právnickým vzděláním,“ konstatuje.

Často viděl, že se obžalovaný ke svému zločinu přizná, protože už „to chce mít za sebou“. Po přiznání se mu uleví. A co vůbec k násilným trestným činům vede?

„Pachatelé většinou říkají, že ,on si to zavinil sám‘. To jsou slova drtivé většiny z nich. Nejčastější věta, kterou u soudu slýchám je: ,Já jsem to tak nechtěl.‘ Ale s tím už nejde nic dělat, je pozdě,“ dodává soudní znalec.

Lucii Hostačnou v Apetýtu také zajímalo, zda existuje dokonalá vražda, jak se liší práce patologa od soudního lékaře nebo jaký je Miroslav Hirt učitel. To všechno se dozvíte z rozhovoru, který si můžete poslechnout v úvodu článku.

autor: ska
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.