Hosté9. října  2017 v 08:55  

Lvi a kočky v pověstích nevěstili nic dobrého

Kočky byly v minulosti často spojovány s čarodějnictvím - zejména ty černé. - Foto: Fotobanka Pixabay

Kočky byly v minulosti často spojovány s čarodějnictvím - zejména ty černé.Foto: Fotobanka Pixabay

Úmrtí způsobené lvem není v našich zeměpisných šířkách příliš obvyklé. Není proto divu, že se takové příhody dostaly až do pověstí. V Srdcovkách Zdeňka Junáka je doplnily pověsti týkající se koček. A dlužno říci, že ani tito chlupatí mazlíčci si v nich příliš dobré jméno nevysloužili. Většinou totiž jejich role souvisela s čarodějnictvím.

Smrt způsobenou lvem předpověděl hvězdopravec 

Na třebíčském zámku kdysi za časů mladého šlechtice Karla z Vrbna pobýval jakýsi italský astrolog. Jednou vyhověl přání domácího pána, který chtěl vědět, jakou smrtí zemře. Hvězdopravec se zahleděl na oblohu a pravil, že mladík přijde o život za tři roky a příčinou jeho smrti bude lev. 

 

Smrt způsobenou lvem předpověděl hvězdopravec.

Vložit na svůj web

Šlechtic nejdříve tuto předpověď nebral vážně. Jak se ale blížilo datum stanovené věštcem, byl čím dál zachmuřenější. A před prorokovaným datem své smrti už ale raději ani nevycházel ze svých komnat. V osudný den se konal velký lov v hustých lesích okolo Třebíče. Karel zůstal doma a jen závistivě hleděl z okna, když spatřil, jak se jeho snoubenka družně baví s jakýmsi cizím mužem. 

Žárlivý muž se otočil a na zdi mu padl do oka ozdobný železný štít se lvem. Vzteky do něj udeřil rukou. Tím se aspoň trochu uklidnil a vzápětí na to úplně zapomněl. Až u večeře si všiml zaníceného škrábance na pravé ruce. Poranil se o starý, rezatý erb, do kterého před tím uhodil. Ještě týž večer dostal horečku a v noci zemřel na otravu krve. Věštba se vyplnila, smrt mladíka způsobil opravdu lev, byť jen vyobrazený na železném štítě. 

Nevěstu zahubil lev, jak prorokovala sudička 

 

Nevěstu zahubil lev, jak prorokovala sudička.

Vložit na svůj web

Jeden z bohatých selských domů v Dolních Dunajovicích kdysi zdobila velká sádrová lvice umístěná nad vchodem. Právě majiteli tohoto výstavního domu se narodila dcerka. Jedna ze sudiček jí předpověděla do vínku krásu, druhá bohatství a třetí - poslední, že v den své plnoletosti zemře a o život že ji připraví lev. 

Bohatý sedlák se ale předpovědi vysmál a na proroctví brzy zapomněl. V den svých jedenadvacátých narozenin slavila bohatá a hezká sedlákova dcera nejen výročí narození, ale i svatbu. Hrdý otec na veselku pozval celou vesnici. 

Když navečer vyšla šťastná novomanželka se svým ženichem na zápraží, spadla ozdobná sádrová lvice přímo na nevěstu a zabila ji. Zaražení svatební hosté se rozutekli domů a nešťastný ženich dlouho stál zdrcený nad svou mrtvou mladou ženou. Teprve teď si nešťastný otec vzpomněl na předpověď sudičky a vyčítal si, že jí nevěřil. Ale už bylo pozdě. Rodiče dcery, která tak tragicky přišla o život, dům okamžitě prodali a odstěhovali se. Ještě dlouho se prý v Dunajovicích na tu nešťastnou událost vzpomínalo. 

Láska Lva přemohla a zabránila vraždě 

 

Láska Lva přemohla a zabránila vraždě.

Vložit na svůj web

Kdysi dávno žil v Kloboukách u Brna jistý Lev. Byl prý opravdu mocný. Ale ne všemocný. Jeho hrad jednou dobyl jiný šlechtic a Lev tak tak že uprchl na Velehrad, kde časem vstoupil do kláštera. Ztráta panství pro něj nebyla tou největší ranou. 

Přišel také o syna, který se ještě před nuceným odchodem Lva z Klobouk vydal na zkušenou do světa a už léta jako by se po něm země slehla. Jenže mladý Lev se nakonec vrátil, a když zjistil, jaké hrůzy se během jeho nepřítomnosti doma udály, rozhodl se otce pomstít. Malou lstí se dostal na hradní hostinu a chystal se nového pána propíchnout dýkou. 

Už napřahoval, ale v poslední vteřině strnul, to když spatřil sličnou pánovu dceru Ričku. A jak to nakonec dopadlo? Inu dobře. Po menších peripetiích si nakonec mladý Lev Ričku vzal za ženu, náhodou našel na Velehradě i svého starého otce a v Kloboukách společně postavili nový hrad. 

Černá kočka soužila ševce ve spaní 

 

Černá kočka soužila ševce ve spaní.

Vložit na svůj web

V Hrádku za Pitínem na Uherskohradišťsku chodila v podobě černé kočky na jednoho ševce noční můra. Noc co noc, pořádně se chudák nemohl vyspat dlouhé týdny. Skoncovat s problémem mu nakonec slíbil jeho kamarád – světaznalý vysloužilý voják. 

Ten jednou večer nachystal svěcenou křídu i další potřebné pomůcky a oba ulehli. Zatímco unavený švec ihned usnul, voják bděl a dával pozor. Najednou slyší, jak švec ze spaní naříká, a vidí, jak sebou hází. Aby ne - ševci leží na prsou tlustá černá kočka. Bývalý voják neztratil ani na okamžik duchapřítomnost, sáhl po svěcené křídě a udělal s ní kříž přes okno. Potom běžel ke dveřím a také na nich vyznačil podobu kříže. 

Kočka skákala od okna ke dveřím a naopak, ale kvůli křížům se nemohla dostat ven. Vrhla se na stůl, odtud na skříň a zase dolů. V tom najednou zmizela. Voják ale věděl, že se věci mají věci trochu jinak. Jakoby bez souvislosti zvedl ze země velkou lesklou jehlu, navlekl do ní dratev, svázal ji na uzel a hodil ji do chodby. Pro tuto chvíli byla práce hotova. 

Ráno, když oba muži vyšli z jizby, uviděli v předsíni ležet mrtvou ženskou. A ušima měla provlečenou dratev. S nočními můrami i černými kočkami měl švec nadobro pokoj. 

Jak strýc Durna vyzrál na čarodějnice 

 

Jak strýc Durna vyzrál na čarodějnice.

Vložit na svůj web

Jistý strýc Durna z Tvarožné Lhoty si zase jednou vyšel v noci do polí na zajíce. Načerno, samozřejmě. Pro případ, kdyby potkal hajného, měl nachystanou výmluvu, že mu na poli ryje krtek a on si jde na něho počíhat. Ani ve snu by ho ale nenapadlo, že jednou potká někoho úplně jiného! 

Nejdřív to vypadalo, jakoby si z dědiny vyšli na procházku tři ženy. „Co tu ale touto dobou chtějí,“ pomyslel si, „že by chodily také na zajíce?“ Schoval se proto mezi stromy a díval se, co bude dál. Ženy došly na kraj Lipinky, vyvrhly střeva a proměnily se v kočky. Potom v kočičí podobě odběhly do dědiny. Strýc stále čekal na místě. Hodinu po půlnoci kočky přiběhly zpátky a vtáhly do sebe střeva. Jak se z nich staly znovu lidské bytosti, vrátily se do vesnice. 

Strýc si pomyslel, že to byly jistě čarodějnice, které v podobě koček škodí v noci dobytku. Na druhý den se strýc Durna vyptával starých lidí, jaká je pomoc, aby čarodějnicím překazil jejich rejdy. A ti mu poradili, aby si vzal pytel, dal do něho plevy a ta střeva jimi posypal. V noci šel strýc zase k Lipince a všechno se opakovalo jako včera. 

Když kočky odběhly, posypal strýc střeva a čekal za stromem, jak to dopadne. Kočky se vrátily, ale střeva do sebe nemohly dostat. Vztekle mňoukaly a potahovaly střeva po trávě. Marně. Strýc se potichu vykradl z hájku a utíkal domů. Nazítří se po Tvarožné Lhotě vykládalo, že tři ženské z dědiny naráz onemocněly a musely být zaopatřeny knězem. Všichni se divili, jen strýc Durna věděl svoje. 

Autor:  Hana Ondryášová  (hon)
Pořad: Srdcovky Zdeňka Junáka  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 17.10.2017 15:10 do 17:15; v ulici Veslařská v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  Od 17.10.2017 15:00 do 17:05; v ulici Radlas v obci Brno; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; NA x OA bez zranění.
  Od 17.10.2017 14:55 do 17:00; v ulici Pisárecká v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; OA x MOTO se zraněním. Na místě P%CR a ZZS.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace