Hosté11. září  2017 v 09:01  

Místa, která pojmenovali Cyril a Metoděj, zbožná kněžna i lynč tatarského nájezdníka

Velehrad - Foto: cs.wikipedia.org

VelehradFoto: cs.wikipedia.org

Velké činy svatých, ale i krvavé historky dávají městům a obcím často jména, která přetrvají staletí. My je známe jen díky pověstem a legendám, které se v okolí tradují.

Místní pověsti a legendy každý týden přebírá Hana Ondryášová. Na Zlín, obě části Svatobořic-Mistřína, Miroslav a Velehrad jsme se podívali v pověstech v Srdcovkách Zdeňka Junáka v prvním zářijovém týdnu. 

Zlín prý dostal jméno po vzpouře proti Tatarům 

 

Zlín prý dostal jméno po vzpouře proti Tatarům

Vložit na svůj web

Obydleným údolím podél říčky Dřevnice prý kdysi táhlo nějaké vojsko, nejspíš Tataři. Kam přišli, tam jen zabíjeli a drancovali. Místní to museli mlčky snášet. Pohár jejich trpělivosti ale přetekl, když jeden z nájezdníků na koni jen tak bez zjevného důvodu napadl jednu z místních žen šavlí. Lidé, kteří to viděli, útočníka zlynčovali: strhli ho z koně, dovlekli ho k nejbližší chalupě a přitloukli za živa na vrata. Tam cizí voják v krutých bolestech za chvíli vydechl naposledy. Tento akt pomsty samozřejmě nezůstal bez odezvy a doplatilo na to celé město. Na mrtvé se už dávno zapomnělo, ale název města zůstal. Od té doby se mu říká právě Zlín. 

Za polovinou názvu Svatobořic-Mistřína prý stojí Cyril s Metodějem 

 

Za polovinou názvu Svatobořic-Mistřína prý stojí Cyril s Metodějem

Vložit na svůj web

Obec Svatobořice-Mistřín byla do roku 1964 dvěma samostatnými vesnicemi. Mistřín své jméno prý získal v dobách, kdy na Moravě pobývali Cyril s Metodějem. Když právě soluňští bratři zavítali do bezejmenné osady, na místní to udělalo obrovský dojem a slíbili, že postaví na počest vzácné a milé návštěvy dřevěný kostelík. A zvládli to tak rychle a dobře, že se sami Cyril s Metodějem uznale podotkli: „To jsou opravdoví mistři“. Od těch dob se místu začalo říkat Mistřín. 

Jak dostalo své jméno město Miroslav na Znojemsku 

 

Jak dostalo své jméno město Miroslav na Znojemsku

Vložit na svůj web

Podle pověsti se tento příběh začal psát v dávných dobách kdesi v Čechách. Žila tam krásná a zbožná kněžna jménem Miroslava. Bohužel, její manžel, loupeživý rytíř, se k ní nechoval dobře. Týral ji. Miroslava se svou družinou od svého chotě proto utekla k nám na Moravu, kde hledala místo pro své sídlo, a to našla právě nedaleko Znojma. Vystavěla uprostřed močálu útulnou vodní tvrz.  

Čtěte také: Slavičín nemá nic společného se slavíkem a vesnice pod Buchlovem pojmenoval pes

Rytíři se po hodné choti pochopitelně stýskalo a začal ji po celé zemi hledat. Se svou ozbrojenou družinou dorazil nakonec i nám, kde našel tvrz jménem Miroslava i svou uprchlou ženu. Tu hned začal přemlouvat k návratu. Loudil a sliboval, že se bude chovat slušně a mravně. Miroslava jeho slibům nakonec uvěřila a lotra vzala na milost.  

Docela spokojeně a klidně spolu prý několik let žili a měli i několik potomků. Starého psa ale novým kouskům nenaučíš a to se potvrdilo i v tomto případě. Ve zlotřilém rytíři se projevily válečnické choutky a od krásné Miroslavy utekl do bitevní vřavy, ze které se už nevrátil. Miroslava kolem své tvrze postupně vybudovala i ves stejného jména. Ta od té doby trochu povyrostla, nepatrně změnila jméno a stalo se z ní město. Miroslav. 

Jak přišly ke svému jménu Svatobořice, později spojené s Mistřínem 

 

Jak přišly ke svému jménu Svatobořice, později spojené s Mistřínem

Vložit na svůj web

Kdysi tam – ještě dávno před příchodem Cyrila, Metoděje a křesťanství – stávaly dvě statné borovice. Právě k nim se místní lidí chodili klanět svým pohanským bohům. A prý se tam nejenom modlili, ale také prováděli různé rituální tanečky a dokonce snad i přinášeli různé krvavé oběti. Místo prý bylo známé jaké „Svaté boří“ a odtud už je jen krůček ke jménu Svatobořice. Jiná verze této legendy tvrdí, že se jméno vesnice zrodilo sice ve stejném místě, ale právě až po příchodu Cyrila s Metodějem. Právě oni měli říci „Svato, boř“. A co, že to znamenalo? Mělo jít o výzvu velkomoravskému panovníkovi Svatoplukovi, aby bořil právě staré pohanské modly. 

Jméno i místo pro Velehrad prý vybrali sami soluňští bratři 

 

Jméno i místo pro Velehrad prý vybrali sami soluňští bratři

Vložit na svůj web

Mělo se to stát hned při příchodu Cyrila s Metodějem na Moravu. Jak sem šli ze Slovenska, tak přešli lopenické hory a Starý Hrozenkov a dorazili do krásného údolí pod kopcem, na jehož úpatí dnes leží Drslavice, Veletiny a Hradčovice. Tady se bratři zastavili u veliké tůně plné průzračné vody a ryb. Právě zde si odpočinuli a také sloužili mši svatou. Pak Cyril s Metodějem pokračovali na své pouti dál, až konečně našli místo, kde se rozhodli vystavět kostel s klášterem. Ten pak nazvali po Veletinách a Hradčovicích, VELE – HRAD, tedy zkratkou názvů dvou obcí Dolního Poolšaví: Veletin a Hradčovic. 

Autor:  Hana Ondryášová  (hon)
Pořad: Srdcovky Zdeňka Junáka  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  D2, mezi km 12.1 a 2.9, ve směru Brno, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, práce na silnici, Od 09.10.2017 03:50 Do 02.12.2017 06:00, Rekonstrukce vozovky v levém pásu ...
  D2, mezi km 2.9 a 12.1, ve směru Kúty, práce na silnici, zúžení vozovky na dva jízdní pruhy, Od 10.10.2017 17:00 Do 02.12.2017 06:00, Obousměrný provoz v režimu 2 + 1. Provoz na větvích MÚK Chrlice (EXIT ...
  silnice I/42 (ulice Žabovřeská - ulice Hradecká), Brno, uzavřeno, stavební práce, Od 26.11.2017 00:00 Do 16.12.2017 23:59, Z důvodu realizace stavby dodatečných protihlukových opatření na silnici I/42 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace