Hosté8. srpna  2017 v 06:00  

Radhošťský „Václavák“ se musí proměnit, ale ne v centrum města

Socha Radegasta nemá příliš vábné okolí - Foto: Jan Tomášek,  CC BY-SA 2.5

Socha Radegasta nemá příliš vábné okolíFoto: Jan Tomášek, CC BY-SA 2.5

PODÍVEJTE SE: Kdo cestu z Pusteven na Radhošť nikdy neprošel, nejspíš netuší, o čem je řeč. Nedůstojné okolí slavné sochy Radegasta od Albína Poláška totiž všichni fotografové milosrdně opomíjejí. A zástupci obcí a CHKO Beskydy se shodují, že se musí změnit.

Ošuntělý bufet, několik chemických záchodů a pár lavic na sezení. Kdo nikdy nenavštívil sochu Radegasta na Radhošťském hřebenu, pravděpodobně vůbec netuší, jak okolí sochy vypadá. Na fotografie z dovolené se většinou dostane obvykle jen umělecký monument. 

Z Pusteven k Radegastovi přitom každoročně přijdou stovky tisíc lidí. Řada z nich dokonce ani nepokračuje dál po hřebenu na Radhošť. A stav populárního místa se mnoha lidem nelíbí. 

„Turistika v této lokalitě se posunula. Od klasických turistů s baťůžkem, kteří přijdou a všechno si zase odnesou, k jakémusi ‚Václaváku‘. Přijdou tam paničky v lodičkách, dojdou třeba jenom k soše Radegasta a nejsou nachystané na to, že by si odnesly kelímek nebo nějaký papírek zpátky domů. Odpadky pak končí v lesích, protože tam nemáme koše,“ přibližuje problém starosta obce Trojanovice Jiří Novotný. 

Jak by mohlo vypadat okolí Radegasta po přestavbě - Foto: Kamil Mrva, Věra Fišerová, Jakub Chaloupek, Michaela Mrázová, Jiří Šnerch

Proti proměně prostranství v okolí sochy nic nenamítá ani vedení chráněné krajinné oblasti Beskydy. 

„Ten prostor si to zaslouží. Mělo by to být něco za něco. Pokud vznikne stavba nová, mělo by se odstranit to, co tam je, co tam v současné době hyzdí. Ale jsme na horách a charakter toho území by měl zůstat zachován. Nebudeme vnucovat návštěvníkům kompletní servis, jako mohou čekat v centru města,“ konstatuje ředitel regionálního pracoviště CHKO Beskydy František Jaskula. 

Podle údajů CHKO projde kolem sochy odhadem 250 tisíc lidí, což si o novou infrastrukturu přímo říká. Ve spolupráci se studenty pražského ČVUT a brněnského VUT proto vznikla studie, jak by se okolí sochy mohlo změnit. 

Vyčistit prostor od starých staveb a vše sloučit do jedné budovy otevřené do krajiny. - Foto: Kamil Mrva, Věra Fišerová, Jakub Chaloupek, Michaela Mrázová, Jiří Šnerch

„Snažili jsme se celý ten prostor nějakým způsobem vyčistit, tak aby ta socha získala důstojné místo. Vše jsme soustředili do jednoho malého objektu, který by byl současně otevřený do krajiny,“ popisuje záměr viditelný na vizualizacích architekt Kamil Mrva a autor studie na obnovu prostoru. 

I když podle jeho odhadů by úpravy neměly zabrat více než jednu sezónu, zatím úpravy naplánované nejsou. 

Na Radhošťském hřebenu se setkávají dva kraje Zlínský a Moravskoslezský a také katastry obcí Dolní Bečva a Trojanovice. Pozemky patří firmě Lesy České republiky a biskupským Ostravsko-Opavským lesům. Jednání se teprve rozbíhají. 

Na prostranství by si turisté mohli na chvíli odpočinout. - Foto: Kamil Mrva, Věra Fišerová, Jakub Chaloupek, Michaela Mrázová, Jiří Šnerch

„Turisty nezajímá, jestli je to na katastru Dolní Bečvy nebo Trojanovic. Snažíme se vyvolat diskuzi o tom, jak to místo posunout dál. Zásadní věc, na kterou jsme narazili je územní plán, který by se musel změnit. A to je běh na dlouhou trať,“ podotkl starosta Trojanovic s tím, že proběhla už i jednání se zástupci obou krajů i s Lesy ČR. 

Pokud půjde vše dobře, mohlo by se prostranství dočkat úprav do čtyř let. Samotné stavbě ale předchází řada administrativních úkonů. V Beskydech jsou ale odhodlání v případě, že se nepodaří začít stavět, alespoň sjednotit vzhled informačních tabulí a doplnit mobiliář. 

Pořad: Co vy na to?  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 17:35  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 13.12.2017 13:10 do 16:10; v ulici Husova v obci Brno; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; 2x DOD, bez zranění, na místo PČR.
  ulice Francouzská, Brno-sever, uzavřeno, stavební práce, Od 04.12.2017 00:00 Do 30.06.2018 23:59, ulice Francouzská z důvodu opravy komunikace v termínu od 4.12.2017 do 18.12.2017 - celá ulice Francouzská, ...
  ulice Dvorského, Brno-střed, Brno, uzavřeno, práce na silnici, Od 04.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, Dvorského v Brně v úseku mezi ulicemi Polní a Opavská a mezi ulicemi Opavská a Vsetínská a částečná ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace