Hosté12. května  2017 v 10:14  

Trápí vás stále rýma nebo bolesti hlavy? Podívejte se doma po plísni

Opakované záněty horních cest dýchacích mohou být následkem pobytu v zaplísněném prostředí. - Foto: Fotobanka  Freeimages

Opakované záněty horních cest dýchacích mohou být následkem pobytu v zaplísněném prostředí.Foto: Fotobanka Freeimages

Máte opakované potíže s rýmou a kašlem, podrážděné sliznice či kůže a přesto lékaři nedokážou zjistit, co je s vámi špatně? Podívejte se doma po plísních.

Nenápadné tmavé skvrny na zdi nebo stará skříň prorostlá dřevokaznou houbou. Plísně nejsou dobrými spolubydlícími, jak odborníci dobře vědí. Makrobioložka Dana Hanuláková mluvila v poradně Apetýtu o tom, jak na naše zdraví plísně v domácnosti působí a co se s nimi dá dělat. 

Nejprve je třeba si uvědomit, že plísně se vyskytují úplně všude – v ovzduší, půdě i ve vodě. Bylo by tedy s podivem, kdybychom je doma neměli. Klíčem ale je nevytvářet podmínky k jejich nadměrnému množení. 

„Pokud mají dostatečnou vlhkost a teplotu, nejsou to žádní nevinní tvorové, ale mohou nám působit různé zdravotní potíže. Jako jsou třeba alergie, záněty horních cest dýchacích, kašel, podrážděné sliznice, kůže a podobně,“ upozornila odbornice. 

Dodala, že lidé, kteří žijí v zaplísněných prostorách mají často pocit, že jsou nemocní, i když lékaři nedokáží stanovit žádnou diagnózu. Plísně totiž mohou způsobovat mykózy, mykoalergózy, tedy jiné fungování našeho organismu než na jaké jsme zvyklí, ono podráždění, a také mykotoxikózy. Houby jsou totiž schopné produkovat houbové jedy, které se nazývají mykotoxiny. 

Problém může být i klimatizace na pracovišti 

Nejspolehlivějším prostředkem proti plísním je pravidelné větrání. Bez ohledu na to, jaké je venku právě počasí. „I v zimě je dobré vyměnit ten vlhký vnitřní vzduch za ten suchý venkovní vymražený. Plísně nemají rády průvan,“ upozornila Hanuláková. 

Vzhledem k tomu, že plísně mohou produkovat jedy, bychom se měli úplně vyvarovat konzumace plísní napadených potravin. Opravdu nestačí napadené místo vykrojit. 

Plísně v bytě představují tuhého soupeře, ale dají se porazit - Foto: Martin Čuřík

Plísně v bytě představují tuhého soupeře, ale dají se porazitFoto: Martin Čuřík

Pobyt v zaplísněných prostorách může způsobovat kromě onemocnění dýchacích cest i další nepříjemné příznaky – bolesti hlavy nebo nevolnost. 

Pokud se u vás tyto obtíže projevují pouze v pracovním týdnu, dobře se rozhlédněte na svém pracovišti. Existuje dokonce termín „Monday disease“ neboli pondělní nemoc. Znamená to, že lidé trpí potížemi v pracovním týdnu, protože na jejich pracovišti se plíseň vyskytuje, zatímco o víkendu se jim uleví. 

Dalším podobným termínem je „syndrom nemocných budov“, který se týká hlavně budov vybavených klimatizací. Z ní se velmi často odprašují plísně. „V Americe je to velký problém, tam je až 30 procent budov takto napadených a lidé kvůli tomu mají zdravotní problémy,“ upozornila odbornice. 

Pozor je třeba si dávat také na místech, která nebyla delší dobu větraná. Typickým příkladem jsou chaty a chalupy, které se na delší dobu zavírají a plísně se tam mohou volně šířit. 

„Byla jsem přizvána do chalupy, kde byl cítit zápach hub, a pídili jsme se po důvodu. Nakonec jsme našli dřevomorku zažranou v posteli tak, že postel v podstatě přirostla k podlaze. I když do pokoje příliš často nechodili, měli velké potíže,“ konstatovala Dana Hanuláková. 

K růstu plísní ale může přispívat i sušení vypraného prádla uvnitř v bytě. Pokud opravdu není jiná možnost, jak jej sušit, je třeba tento vliv vyvážit důkladným větráním. 

Zdrojem plísní ale může být i mnoho květin v bytech, velká akvária, půda v květináči nebo třeba odpadkový koš. 

Pokud se rozhodnete s plísní v bytě bojovat, pečlivě vybírejte přípravek, který zvolíte. Některé z těch, které jsou v drogerii k dostání totiž pouze zamezují růstu, ale houbu skutečně nezabijí. Vůbec přitom není nutné používat přípravek s chlórem, na trhu je mnoho přípravků bez něj. 

Autor:  Veronika Skálová  (ska)
Pořad: Apetýt  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-sobota 09:00  |  Délka pořadu: 165 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  silnice III/15276 (ulice Moravanská), Brno-jih, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 09.10.2017 00:00 Do 21.10.2017 23:59, částečná uzavírka a úplná uzavírka podle druhu práce z důvodu realizace stavby. ...
  ulice Zelný trh, mezi křižovatkami ulic Starobrněnská a Radnická, Brno-střed, Brno, uzavřeno, Od 07.09.2017 00:00 Do 31.12.2017 23:59, Úplná uzavírka ul. Zelný trh před objektem č.or. 14/16 - v délce ...
  silnice III/3842, ulice Kohoutovická, Stará dálnice v obci Brno-Žebětín, práce na silnici, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 17.09.2017 07:00 Do 08.10.2017 23:59, v rámci stavebních úprav křižovatky ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace