Hosté26. ledna  2017 v 10:33  

Vymyslel boty, které léčí ploché nohy, vbočené palce i bolesti hlavy

Josef Hanák (vlevo) a Martin Zvonař s moderátorkou Jarkou Vykoupilovou - Foto: Veronika Skálová

Josef Hanák (vlevo) a Martin Zvonař s moderátorkou Jarkou VykoupilovouFoto: Veronika Skálová

Co se týká bot, stále ještě žijeme ve středověku, tvrdí obuvník ze Snovídek, třiasedmdesátiletý Josef Hanák. O speciální obuvi, kterou vymyslel a s odborníky z Masarykovy univerzity i otestoval, mluvil v Apetýtu s Jarkou Vykoupilovou.

Bolesti hlavy, zad, kloubů, ale i vbočené palce, ostruhy na patách nebo ploché nohy. Tyto neduhy jsou v současnosti tak rozšířené, že bychom je směle mohli označit za civilizační chorobu. A Josef Hanák, vynálezce a výrobce zdravé obuvi ze Snovídek, to rozhodně podepisuje. 

„Boty míval ten, kdo měl peníze. Také proto šlechtické rody vymíraly po třech stovkách let. Ostatní lidé na boty neměli, a když, tak jen na zimu. Ale to bylo jen na pár měsíců. Co se poškodilo při nošení bot, se zase za toho půl roku, kdy chodili bosky, srovnalo,“ vysvětluje podnikatel ze Snovídek, který původně vůbec není vyučeným ševcem. 

Tvrdí, že velká část problémů, které má současná generace důchodců, souvisí s masivním rozšířením obuvi ve 20. století. Co se týče tvaru a vlastností obuvi, žijeme podle Josefa Hanáka v podstatě ve středověku. 

Co je na těchto botách zvláštní? Mají speciální stélku s důlkem pro kloub palce a pružný nárt i patu - Foto: Veronika Skálová

V čem tkví jeho vynález? Zejména v charakteristické stélce, která má pod kloubem palce prohlubeň. Tím, že palcovému kloubu umožní lepší zapojení palce do práce celého chodidla. To ale není celé. Díky spolupráci s Masarykovou univerzitou, konkrétně Fakultou sportovních studií, zkoumá Josef Hanák, jak se chová chodidlo v průběhu kroku. 

Proto s ním do studia přišel Martin Zvonař, který se tímto výzkumem už osm let zabývá. „Pan Hanák přijde s nápadem, vyrobí ho a my otestujeme, co to s nohou dělá a zda to funguje. Nejtěžší je zachytit a změřit parametry chodidla při chůzi,“ konstatuje docent Zvonař. 

Boty, které pomáhají léčit bolesti zad, hlavy i ploché nohy - Foto: Veronika Skálová

Právě při těchto měřeních přišli odborníci na to, že v průběhu kroku se pata posune ke středu nožní klenby o sedm milimetrů. O stejný kus se zároveň zvedne nárt nohy. Proto mají naše boty pružný nárt, ale také patu – aby chodidlo mohlo pracovat tak, jako by jej žádná bota neomezovala. 

Stélka s uhlíkem i listem ořešáku 

Odborníci na univerzitě testovali vliv speciálních bot například na nohy těhotných žen. Právě v těhotenství totiž noha často trpí a řada žen po zbytek života pociťuje následky těchto změn. „Tato bota se významně podílí na zvýšení průtoku krve v nohách, což je jeden efekt. Ženy to vnímaly tak, že trpěly méně křečemi. Ale z dlouhodobého hlediska to znamená, že lépe prokrvená noha má lepší výchozí pozici pro to, dostat se zpět do stavu, v jakém byla před těhotenstvím,“ upozorňuje Martin Zvonař. 

Speciální prohlubeň a pružné nárty a paty jsou sice nejviditelnějším rozdílem těchto bot oproti běžné obuvi, ale nejsou jediným. Stélky do bot, které firma ve Snovídkách také vyrábí, mají až sedm vrstev. Díky tomu nejen tlumí náraz, ale také dobře odvádějí vlhkost z vnitřku boty a zároveň brání jejímu proniknutí zpět. Součástí stélek je i uhlíková část, která brání nepříjemnému zápachu, nebo listy ořešáku, které zase působí proti plísním nohou. 

„Neznám lepší přípravek proti mykózám než je list ořešáku. Kdo už plísně má, stačí list rozdrtit a nosit několik dní v ponožce a plíseň zmizí,“ doporučuje Josef Hanák. 

Jeho boty si už získaly věhlas nejen v Česku, ale také v Rakousku, Německu, Anglii, Španělsku a momentálně společnost vyjednává o zahájení výroby ve Spojených státech. 

Autor:  Veronika Skálová  (ska)
Pořad: Apetýt  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:04  |  Délka pořadu: 90 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 12.12.2017 08:00 do 09:15; v ulici Gajdošova v obci Brno; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; 2x OA, bez zranění.
  D2, mezi km 3.3 a 3.5, ve směru Kúty, práce na silnici, neprůjezdný pravý jízdní pruh, Od 12.12.2017 09:00 Do 12.12.2017 15:00, údržba a opravy vozovek AB, zdroj: ŘSD
  silnice I/42, Brno-Královo Pole, Brno, práce na silnici, Od 13.12.2017 07:00 Do 13.12.2017 16:00, Z důvodu opravy svodidel na mostě bude usměrněna doprava na silnici I/42 na výjezdu z Královopolského ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace