Naše akce31. srpna  2017 v 12:04  

VIDEO: Valašský soubor písní a tanců Radhošť zahrál z domovského Rožnova

Valašský soubor písní a tanců Radhošť - Foto: Archiv VSPT Radhošť

Valašský soubor písní a tanců RadhošťFoto: Archiv VSPT Radhošť

Poslední prázdninová a srpnová středa přinesla další koncert z cyklu Na živú notečku.

Dovolená už je pro většinu z nás minulostí, prázdniny v posledním tažení a podzimní plískanice téměř na dohled. Hned několik důvodů, abychom se potěšili dobrou muzikou. Tentokrát v podání Valašského souboru písní a tanců Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, který vystoupil ve svém domovském městě. 

Soubor byl založen v roce 1948. Jeho neodmyslitelnou součástí je cimbálová muzika, od roku 1969 dětský soubor Malý Radhošť a v současné době také Veterán klub souboru Radhošť, ve kterém tancují již zasloužilí členové a dlouholetí tanečníci souboru. 

Od samého počátku reprezentuje valašský soubor písní a tanců Radhošť folklor Valašska - písně, tance a zvykosloví zejména ze svého regionu – Rožnovska. V bohatém repertoáru souboru Radhošť najdeme ztvárněný celý zvykoslovný rok – masopust, Velikonoce, stavění máje, svatoján, dožínky, přástky i vánoční koledování, ale i další programy, se kterými se mohou setkat diváci jak v rožnovském Valašském muzeu v přírodě, tak na nejrůznějších festivalech doma i v zahraničí, kam Radhošť pravidelně vyjíždí. 

Cimbálová muzika Valašského souboru písní a tanců Radhošť pod vedením primášky Kateřiny Niklové převzala již před lety muzikantské žezlo od legendárního primáše Jaromíra Štrunce st. a pravidelně doprovází tanečníky a zpěváky Radhoště při jejich vystoupeních nejen na domácích i zahraničních podiích, ale i při zábavách a posezeních u cimbálu. 

V současnosti muzika připravuje CD s názvem Švarný synek, na kterém zazpívá dívčí i mužský sbor a sólisti Radhoště Vojta Goláň, Filip Opálka, Katka Niklová, Bětka Řezníčková a Tereza Chamillová. 

Pořad: Na moravskou notu  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 13.12.2017 16:45 do 18:50; D1 - 193.3km na trase Praha - Říkovice; nehoda, silný provoz; 3 havarovaná vozidla, neprůjezdný levý jízdní pruh; 3x OA bez zranění, PČR na místě.
  Od 13.12.2017 16:45 do 18:50; v ulici Vídeňská v obci Brno; Zastávka nemocnice u Milosrdných bratří; nehoda; tvorba kolon vozidel, nebezpečí dopravního kolapsu; havarované vozidlo; Tramvaj x Dodávka. ...
  Od 13.12.2017 16:05 do 18:10; v ulici bratří Křičků v obci Brno; č.50; nehoda; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; havárie OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace