Vysílané pořady6. března  2012 v 14:30  

Račte vstoupit k Josefu Veselému

Račte vstoupit - Foto: ČRo Brno

Račte vstoupitFoto: ČRo Brno

Aneb Co tady čas zastavil a zapomněl si to vyzvednout. Magazín Josefa Veselého se slovem, hudbou a zvukem z archivu, ale i ze současnosti.

Pravidelné setkávání s rozhlasovými posluchači, kteří vědí, že ne vše, co je nové, musí být nutně aktuální, a ne vše, co není nové, musí být staré a neaktuální. Čerpáme z bohatých zásob rozhlasového archivu, do něhož přispěli skutečné osobnosti naší kultury i rozhlasoví tvůrci. 

Jednotlivé rubriky mají svoje pevné místo. V první hodině se S knížkou v ruce lze zaposlouchat do příběhů, pověstí, bájí a legend, v Muzeu populární hudby systematicky mapujeme tuto oblast portréty zpěváků, skladatelů, textařů, kapelníků a hudebníků, soutěž Na dveře nám zaklepal přináší podobiznu neznámého, jemuž je třeba dát jméno. 

Druhou hodinu zahajuje rubrika Paměti z minulého století, v níž se nalézají životní osudy, memoáry, vzpomínková pásma pozoruhodných osobností. Po denním výročí Ecce homo následuje další díl cyklu Česko–země neznámá, na němž se podílejí všechny regionální stanice Českého rozhlasu. Ve třetí hodině následuje četba na pokračování z klasické literatury, v zastaveníčku představuje prof. Miloš Štědroň postavy naší i světové klasické hudby, Všecko ptactvo nebeské přináší informace o ptačích hlasech v naší přírodě, Slova známá neznámá vysvětluje běžná i méně známá česká slova. Na závěr dopolední verze končí pořad vyzváněním různými moravskými zvony, zatímco noční verze posílá lidi spát s písničkou na cestu do hajan. 

Josef Veselý - Foto: Jiří  Urbánek

Josef VeselýFoto: Jiří Urbánek

Připravuje a moderuje: Josef Veselý 

Historie pořadu
Původní podoba tohoto pořadu se jmenovala Zastavárna aneb Frc a od roku 1992 ji střídavě připravovaly redakce v Brně a v Ostravě. Od roku 1995 vysílaly oba regiony samostatné Zastavárny, od roku 1999 byl tento pořad přejmenován podle úvodní věty Račte vstoupit a dostal k dispozici tři hodiny nedělního programu. Ve večerních (a nyní v nočních) hodinách se objevuje i na vlnách ostatních regionálních stanic coby součást společného programu. 

Pořad: Račte vstoupit k Josefu Veselému  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: neděle 09:04; repríza: Studio Noc neděle 23:04  |  Délka pořadu: 165 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  ulice Francouzská, Brno-sever, uzavřeno, stavební práce, Od 04.12.2017 00:00 Do 30.06.2018 23:59, ulice Francouzská z důvodu opravy komunikace v termínu od 4.12.2017 do 18.12.2017 - celá ulice Francouzská, ...
  ulice Dvorského, Brno-střed, Brno, uzavřeno, práce na silnici, Od 04.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, Dvorského v Brně v úseku mezi ulicemi Polní a Opavská a mezi ulicemi Opavská a Vsetínská a částečná ...
  ulice Dvorského, Brno-střed, Brno, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 04.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, Dvorského v Brně v úseku mezi ulicemi Polní a Opavská a mezi ulicemi ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace