Chleba bez hnětení

Posluchačský recept, který nabídla v Apetýtu ve středu 10. října Marcela Antošová.

Do mísy nasypeme a na sucho zamícháme:
3 hrnky hladké mouky (hrnek cca 250ml, mouka obyčejná, v případě tmavé chlebové či špaldové chleba tolik nenakyne a je tužší a uvnitř vlhčí)
1 lžička sušeného droždí (na dva chleby rozdělím na půlky jeden pytlík, ale jsou to potom spíš 2 lžičky na každý chleba)
1 - 2 lžičky soli
1 - 2 lžičky drceného kmínu
podle chuti můžete přimíchat cibulku, česnek, bylinky, semínka, škvarky a další

Další postup:
Do zamíchané směsi nalijeme 1,5 hrnku vody (přiměřeně, aby směs byla raději hustší, líp se s ní pak dál pracuje). Vznikne trochu nevzhledné těsto, které přikryjeme utěrkou.

Těsto necháme kynout, po 8 až 12 hodinách těsto vyndáme na pomoučený vál a gumovou stěrkou nebo pomoučenýma rukama roztaháme na placku přibližně 2 - 4 cm tlustou. Poté necháme 15 minut odpočívat.

Těsto přeložíme na třetiny zvrchu a zespodu a na třetiny zleva a zprava. Necháme 30 minut zakryté utěrkou odpočívat. Pak už si zapneme troubu na 230°C a tu další půlhodinu v ní necháme nahřát pekáč s pokličkou.

Následně přendáme těsto do horkého pekáčku, můžeme jej zase nahoru něčím posypat. Pečeme 30 minut při 230°C. Pak sundáme pokličku a pečeme ještě dalších 15 minut.

autor: Marcela Antošová

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.