Ecce Homo - první poštovní známky

Ecce Homo

Ecce Homo

Je pátek 6. května, v kalendáři je Radoslav a u mikrofonu Libor Vykoupil. Ke dnešnímu datu se vztahuje letopočet 1840, tedy rok, od nějž počítáme dějiny poštovních známek. Tehdy byly totiž v Anglii uvedeny do oběhu první poštovní známky s portrétem královny Viktorie v hodnotě jedné a dvou pencí.

Rowland Hill

Rowland Hill

Na počátku celého podniku byl slavný Rowland Hill, který byl za své zásluhy o poštovní reformu přijat do státních služeb a pověřen tím, aby své nápady uvedl do života. První otázkou bylo, jak bude vypadat poštovní známka. My, co se s touto představitelkou drobné grafiky setkáváme pravidelně, ani neuvažujeme o tom, že tu známka není odjakživa a že vlastně nikde nebylo předem dáno, jak má vypadat. Poštmistr Hill byl odvážný muž a svého úkolu se nezalekl. Už k původnímu reformnímu spisu přiložil svůj grafický návrh známky. Nebyl sice výtvarník, ale celkem zdařile překreslil vodovými barvami portrét mladičké královny Viktorie z pamětní medaile Williama Wyona. Černou barvou pokryl celou plochu nevelkého obdélníčku, z něhož bíle zářila silueta tváře a v horní části slovo POSTAGE a v dolní ONE PENNY. Někoho by mohlo zara-zit, že známka postrádá později tradiční název státu, ale Hill neviděl důvod. Jiné známky neexistovaly a bylo možno založit novou tradici. Britská poštovní správa dodnes samolibě název státu neuvádí. 

Ministerstvo financí však zjevně potřebovalo utratit 400 liber, tehdy nemalou částku a vypsalo na podobu nových známek výtvarnou soutěž. Více než tři stovky věhlasných umělců ji obeslalo 2.500 návrhy. Vítězově se podělili o vyhlášenou sumu, ale porota nakonec ani jeden z jejich návrhů nedoporučila a naopak navrhla použít jako nejvhodnější prvotní Hillovu amatérskou kresbičku. Jen ke spolupráci na tvorbě tiskových předloh byli přizváni malíř Henry Corbould a rytci otec a syn Healthové. Zakázka pak byla svěřena firmě Perkins, Bacon and Petch, kde se již léta tiskly kdejaké ceniny včetně bankovek. Tiskárna zajistila vyrytí předloh do ocelových tiskových desek a v posledních dubnových dnech mohly britské poštovní úřady po celém světě obdržet první známku světa. Přesněji dvě první známky, neboť kromě černé jednopennyovky byla vydána i modrá známka v hodnotě 2 pencí. 

První známky přišly na svět v arších po 240 kusech, takže jeden arch známek po jedné penny stál právě jednu libru. Celkový náklad černé jednopennyovky dosáhl téměř 6 mil. kusů, takže nejde o raritu. Tu ovšem zajistil poštmistr z lázeňského města Bath, který vypravil dopis s razítkem 2. května, ačkoliv podle výnosu ministerstva pošt bylo možno známky začít používat až od 6. května. Poštmistr si ale výnos z 22. dubna 1840 buď špatně prostudoval, nebo mu byl doručen pozdě. Každopádně se postaral o raritu, i když nemohl tušit, že za pár let budou existovat nějací filatelisté, kteří touží po podobných omylech, jako byl ten jeho. Ti se pak musí vyřádit alespoň na porovnávání jednotlivých kusů známek, jež se tiskly celkem z jedenácti desek po 240 rytinách. Žádný rytec není schopen vyrýt jednu a tutéž kresbu stejně, takže je na všech deskách dohromady 2640 originálů. Sběratel, který by je chtěl mít všechny, má práci na celý život. No a taky by potřeboval trochu víc peněz, ale ty by správný sběratel jistě obětoval. Hezký den! 

Pořad: Ecce homo  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 09.51 a 16:25, sobota 08:45, neděle 10:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 23.10.2017 22:50 do 24.10.2017 00:50; v ulici Sportovní v obci Brno; nehoda; OA mimo vozovku, bez zranění.
  Od 23.10.2017 21:00 do 24.10.2017 05:00; 23 - 194.9km na trase Pisárky - Brno/západ v obci Brno; uzavřena roura "A" směr od ul. Žabovřeská, Bauerova na ul. Bítešská; práce na silnici; práce údržby
  ulice Havelkova, Brno-Bohunice, práce na inženýrských sítích, Od 25.10.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, Částečná uzavírka ul. Havelkova v úseku u křižovatky s ul. Běloruská a Dlouhá, průjezd jedním jízdním ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace