Ecce Homo - Bedřich Všemír Berchtold z Uherčic

Ecce Homo

Ecce Homo

Je středa 25. října, v kalendáři je Beáta a u mikrofonu Libor Vykoupil. Před 225 lety se ve Stráži nad Nežárkou narodil Bedřich Všemír Berchtold z Uherčic, český šlechtic, velký humanista, botanik, cestovatel, vědec, lékař a spoluzakladatel Národního muzea.

Bedřich Všemír Berchtold z Uherčic

Bedřich Všemír Berchtold z Uherčic

Bedřich Karel Eugen Všemír Berchtold přišel na svět jako nejmladší syn Prospera Antonína Berchtolda a jeho třetí manželky, Marie Anny Weiserové. Moravský Leopold Berchtold, jehož otec byl týž a matkou byla Marie Terezie Petřvaldská, byl tedy jeho starším nevlastním bratrem. Bedřich nejprve vystudoval gymnázium v Praze, kde se rozhodl, že se nevydá na politickou dráhu, jak bylo rodovým zvykem, ale že se bude věnovat vědě. Od mládí si zamiloval přírodní vědy, začal tedy v Praze studovat medicínu. Po promoci v r. 1804 se nadále věnoval studiu botaniky a přírodopisu. Když zjistil, že jako botanik bude potřebovat i kreslení, začal studovat též výtvarné umění. Na nějakou dobu se usadil v Tučapech na Táborsku, kde si otevřel lékařskou praxi, ale průběžně pěstoval i bota niku. Po 11 letech medicínskou praxi ukončil rozhodnut věnovat se nadále výhradně vědě. Už v té době spolupracoval s předními světovými i českými učenci v oboru přírodních věd, bratry Preslovými, Šternberkem, ale i s vlastenci a národními buditeli jako byli Jungmann, Dobrovský, Palacký či Hanka. Nemohl tedy chybět u vzniku Vlasteneckého muzea, pozdějšího Národního muzea v Praze, kde přispěl nejen zakladatelskou iniciativou, ale také muzeu věnoval značné množství exponátů přivezených z cest po celém světě. Jen menší část později deponoval na Buchlově. Spolupracoval s Janem Svatoplukem Preslem a spolu vydávali v letech 1820-1835 významné dílo české vědecké literatury Rostlinář, aneb o přirozenosti rostlin. Na přelomu 30. a 40. let spolupracoval na díle Ökono misch-technische Flora Böhmens a přispíval i do časopisu Krok či Flora Cechica. Berchtold byl též prvním autorem, který r. 1842 v českém prostředí odborně popsal pěstování brambor. 

Už jako student cestoval hodně po Evropě a cestování jej nadchlo stejně jako jeho nevlastního bratra Leopolda I. Berchtolda, který do té doby nezměrnou filantropií zruinoval svoje buchlovické panství. Bedřich Berchtold procestoval Evropu, vyjel i do Cařihradu, Smyrny, Egypta a severní Nubie. Navštívil Palestinu, rok strávil v Jižní Americe - zejména v Brazílii. V r. 1851 se jako 70tiletý rozhodl navštívit Londýn, kde se konala Velká průmyslová světová výstava, neboť si to jako moderní vědec nemohl nechat uniknout. Přitom v průběhu roku procestoval i celou Anglii, Skotsko a Irsko. R. 1853 se vydal na stejnou výstavu do Paříže. V r. 1856 se vrátil z poslední dlouhé cesty po Dalmácii, Sedmihradsku a Haliči a přijal útočiště u příbuzných na Buchlově a Buchlovicích. Nejprve pobýval u synovce Zikmunda I ., po jeho smrti si patrně přes značný věkový rozdíl porozuměl s prasynovcem Zikmundem II. Berchtoldem. Na Buchlově se Bedřich Berchtold zabýval pořádáním hradního archivu a sepisováním historie hradu, rád se stýkal s místními lidmi, kterým ochotně poskytoval lékařské rady i pomoc. Na Buchlově také Bedřich Všemír Berchtold dne 3. dubna 1876 zemřel. Bylo mu 95 let a zůstal svobodný, neboť na ženy neměl podle vlastního vyjádření pro samou vědu čas. Pochovat se nechal mezi prosté lidi na vesnický hřbitov v Buchlovicích a spočívá tam dodnes. Chtěl být totiž i po smrti mezi svými. Naši politikové by zase raději Marťany. Hezký den! 

Autor:  Libor Vykoupil
Pořad: Ecce homo  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 09.51 a 16:25, sobota 08:45, neděle 10:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 23.8.2017 16:35 do 18:40; D1 - 188.7km na trase Praha - Říkovice; D1 - 188.7km na trase Praha - Říkovice; nehoda; neprůjezdná zpevněná krajnice; očekávejte silný provoz; nehoda 2 vozidel s ujetím, ...
  Od 23.8.2017 16:25 do 18:30; v ulici Trnkova v obci Brno; nehoda; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2x OA + NA, bez zranění.
  Od 23.8.2017 15:50 do 17:50; v ulici Vídeňská v obci Brno; nehoda; 2x OA, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace