Ecce Homo - Jindřich Matyáš Thurn

Ecce Homo

Ecce Homo

Je pondělí 1. ledna, v kalendáři je Nový rok a u mikrofonu Libor Vykoupil. Před 440 lety se v jedné z poněmčených větví původně italského rodu Torriani narodil Jindřich Matyáš Thurn. Tento český šlechtic volbou, vojevůdce, politik a především horlivý protestant se do našich dějin zapsal daleko hlouběji než kdejaký tuzemec. Proto bychom si jej mohli připomenout právě na Nový rok, kdy se podle tradice formuje podoba celého následujícího roku. Třeba nám to pomůže v tom, abychom byli podobně horliví ve věcech, jež si naše úsilí zaslouží.

Jindřich Matyáš Thurn

Jindřich Matyáš Thurn

Matyáš Thurn se narodil v Innsbrucku a po předčasné smrti otce jej vychovával strýc Jan Ambrož, který sídlil v Kraňsku a protože se tu mluvilo hlavně německy, ale i italsky i slovinsky, Matyáš se už nikdy nenaučil dobře česky. Strýc byl horlivým katolíkem, synovec Jindřich Matyáš se naopak stal neméně horlivým protestantem. V mládí vstoupil do habsburských služeb a v letech 1585-86 se účastnil s císařským poselstvem cesty do Istanbulu, odkud se pak vydal do Egypta, Sýrie a Jeruzaléma. R. 1592 vstoupil do císařské armády a bojoval v Uhrách proti Turkům. Stal se velitelem jízdního oddílu a získal značné vojenské zkušenosti. Z armády odešel s hodností plukovníka a titulem válečného rady. Sňatkem a několikerým dědictvím nabyl Thurn značného majetku v Rakousích, Gorici a Krajině. Postupně tyto statky prodal, r. 1605 zakoupil panství Veliš v severovýchodních Čechách a stal se členem české stavovské obce. Česky se sice nikdy nenaučil, ale s většinou českých stavů ho pojilo náboženství. 

Do politického života vstoupil Matyáš Thurn r. 1609, když v době bojů o Rudolfův Majestát začal z vlastní iniciativy najímat vojáky pro stavovskou armádu, která by pohnula císaře k povolnosti. Rázným činem se tak postavil po bok dosavadním osvědčeným vůdcům stavovské opozice. Jako politik byl vůbec nadmíru horkokrevný a nevynechal žádnou příležitost k činu. V r. 1611 stál opět v čele stavovského vojska, a to v boji proti pasovským. Jako straník Rudolfova bratra Matyáše byl Thurn odměněn úřadem karlštejnského purkrabího, o nějž přišel r. 1617, když se postavil proti přijetí Ferdinanda Štýrského za budoucího českého krále. Jako aktivní protestant byl českými nekatolickými stavy zvolen za defensora, tj. obránce víry. Na bouřlivém sněmu v roce 1618 t o byl opět Thurn, kdo nejvíce horlil proti králi a jeho místodržícím. Není tedy ani příliš překvapivé, že iniciátorem defenestrace Jaroslava Bořity z Martinic a Viléma Slavaty byl opět rebelant Thurn. 

Po sesazení Habsburků z českého trůnu se stal Thurn jedním z vrchních velitelů stavovského vojska a operoval převážně v jižních Čechách. Dobyl Český Krumlov a osvobodil Jindřichův Hradec, který padl do rukou císařského generála Buquoye. Podařilo se mu shromáždit velké vojsko a zaútočil, i když bez úspěchu, přímo na Vídeň. Podporoval volbu Fridricha Falckého na českého krále a po bitvě na Bílé hoře spolu s ním uprchl do ciziny. Byl si vědom toho, že patří mezi ty, kteří by jako první stanuli na popravišti. Až na ojedinělý pokus dosáhnout milost za nabídnutí svých služeb císaři na počátku roku 1621 stál vždy tam, kde se bojovalo proti Habsburkům, ať už ve službách Fridricha Falckého, Gábora Bethlena, benátské republiky nebo v dánském a posléze švédském vojsku. Ve švédské armádě získal hodnost polního maršálka a stýkal se s předními představiteli mezinárodního protihabsburského tábora. Česká emigrace v něm proto viděla naději na záchranu. V době saské okupace Čech 1631-32 se Thurn společně s Vilémem z Roupova vrátil v čele několika set emigrantů do Čech a pokusil se bezúspěšně obnovit stavovskou vládu. Později patřil k těm, kdo přemlouvali Valdštejna, aby změnil stranu. Jindřich Matyáš Thurn zemřel v pokročilém věku 73 let na zámku Pernava v dnešním Estonsku. Odešel zklamán svými politickými neúspěchy, ale my víme, že víc udělat už nemohl. Hezký den! 

Autor:  Libor Vykoupil
Pořad: Ecce homo  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 09.51 a 16:25, sobota 08:45, neděle 10:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 11.12.2017 16:40 do 18:10; v ulici Dobrovského v obci Brno; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; 2 x OA, bez zranění.
  Od 11.12.2017 17:35 do 19:40; v ulicích Odbojářská, Černého v obci Brno , délka 8m; havarované vozidlo; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; OA x chodec se zraněním.
  silnice I/42, Brno-Královo Pole, Brno, práce na silnici, Od 13.12.2017 00:00 Do 14.12.2017 23:59, Z důvodu opravy svodidel na mostě bude usměrněna doprava na silnici I/42 na výjezdu z Královopolského ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace