Ecce Homo - János Esterházy

Ecce Homo

Ecce Homo

Je čtvrtek 8. března, v kalendáři je Gabriela a u mikrofonu Libor Vykoupil. Před půlstoletím zemřel v mírovské věznici János Esterházy, významný meziválečný a válečný politik reprezentující zájmy maďarské menšiny v rámci Československé a poté i samostatné Slovenské republiky v letech 1939-45. Nedlouho po listopadu 1989 začala jeho dcera Alica Malfattiová usilovat o jeho rehabilitaci, ale jak se zdá, nikdy k ní nedojte. Pan hrabě byl totiž Maďar, který vždy věřil v možnost revize mírových smluv ukončujících I. světovou válku ve prospěch Maďarska, či spíše Velkých Uher. Jeho politické vystupování se odehrávalo vždy v tomto rozměru a to z něj i s odstupem času činí vnitřního nepřítele čs. státu, nehledě na polehčující okolnosti, které vám rozhodně nemíním zamlčet.

János Esterházy

János Esterházy

János Esterházy se narodil 14. března 1901 nedaleko Nitry. Jako příslušníkovi hraběcí rodiny se mu dostalo patřičného vzdělání, po absolvování obchodní akademie začal hospodařit na rodovém statku. Lákala jej politika a brzy získal vlivné kontakty v Budapešti, kde se vždy našlo hodně těch, kteří nesouhlasili se změnou maďarských hranic ve prospěch Československa. Esterházy se stal předsedou Krajinskej kresťanskosocialistickej strany v ČSR a r. 1935 byl za Košice zvolen do poslanecké sněmovny pražského NS. Hned nato spojil síly s maďarskou národní stranou Andora Jarosse a vznikla tak Sjednocená maďarská národní strana, v níž byl Esterházy místopředsedou. Protože maďarští poslanci podpořili prezidentskou kandidaturu Edvarda Beneše v prosinci 1935 dostalo se Esterházymu zajímavých nabídek (možná i na ministerské křeslo), ale odmítl. V následujícím období podporoval Esterházy slovenský autonomismus, reprezentovaný zejména Hlinkovou ľudovou stranou, a to pod heslem "čím hůře, tím lépe". Rozbití Československa slibovalo uspokojení maďarských zájmů a proto bylo třeba je podporovat. To, že János Esterházy vítal Horthyho po jeho příjezdu do Košic v době uskutečnění Vídeňské arbitráže, je jen logickým důsledkem předchozích kroků. Vznik samostatného slovenského státu Esterházy přivítal i v rozhlasovém projevu. Poté zůstal jediným maďarským poslancem ve slovenském sněmu a hájil zde nadále zájmy maďarské menšiny na Slovensku. Hlasování o ústavním zákonu č. 68/1942, který dodatečně požehnal deportacím Židů ze Slovenska, se několik poslanců vyhnulo tím, že odešli z jednacího sálu. Jen János Esterházy jako jediný poslanec slovenského sněmu hlasoval proti. Jeho odpůrci tvrdí , že jej to nezbavuje viny, neboť nebyl motivován humanisticky, ale promaďarsky. O Maďarsku bylo známo, že v té době odsun svých Židů nepodporovalo a Esterházy argumentoval i tím, že podobný postup vůči menšině byl Slováci mohli aplikovat i na Maďary. 

Po válce se János Esterházy dostal do rukou sovětů přímo v pracovně Gustáva Husáka, u něhož protestoval proti zavedení principu kolektivní viny pro všechny maďarské občany Slovenska. V SSSR je odsoudili na deset let a poslali do gulagu. Na Slovensku zatím proběhl retribuční proces a odsoudil jej k trestu smrti. V r. 1949 Esterházyho vrátili do Bratislavy, kde soud nejprve potvrdil původní rozsudek, ale nakonec jej následujícího roku změnil na doživotí. Tak už to zůstalo, János Esterházy zemřel v mírovské věznici. Nad výší jeho trestu lze snad vyjádřit pochyby, ale zodpovědnost zůstává. Hezký den! 

Autor:  Libor Vykoupil
Pořad: Ecce homo  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 09.51 a 16:25, sobota 08:45, neděle 10:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 17.10.2017 15:00 do 17:05; v ulici Radlas v obci Brno; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; NA x OA bez zranění.
  Od 17.10.2017 14:55 do 17:00; v ulici Pisárecká v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; OA x MOTO se zraněním. Na místě P%CR a ZZS.
  Od 17.10.2017 14:50 do 16:55; v ulici Žabovřeská v obci Brno; před tunelem Pisárky.; požár vozidla; probíhají odklízecí práce; Požár kamionu.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace