Ecce Homo - Vladimír Jindřich Bufka

Ecce Homo

Ecce Homo

Je pondělí 16. července, v kalendáři je Luboš a u mikrofonu Libor Vykoupil. Před sto dvaceti lety se v Pavlovicích u Kojetína narodil Vladimír Jindřich Bufka, nejvýraznější osobnost české fotografie v prvním desetiletí 20. století.

Vladimír Jindřich Bufka

Vladimír Jindřich Bufka

Vladimír Jindřich Bufka začal fotografovat jako amatér. Vystudoval chemii na pražské technice a poté si fotografické vzdělání doplnil u proslaveného pražského fotografa Jana Langhanse. V letech 1910-1911 pokračoval v praxi v tehdy prominentním vídeňském ateliéru Hermanna C. Kosela. Na jaře r. 1911 se vrátil do Prahy a otevřel si ateliér v pražské Lucerně, kde se velmi brzy začali setkávat myšlenkově spříznění umělci. V listopadu téhož roku se Bufka oženil a jeho manželka Marie po jeho smrti bude ještě nějakou dobu pokračovat v tradici fotografického ateliéru. Bufka několikrát stěhoval ateliér v centru města: z Lucerny do Palackého čp. 740 a roku 1913 do Jindřišské ulice čp. 898. V r. 1911 doinstaloval v Českém technickém muzeu expozici amatérské fotografie. Až 23. dubna 1912 získal živnostenský list pro fotografii. 

Bufka byl velkým průkopníkem autochromu, o němž jsme tu jako o technice barevné fotografie již hovořili. 7. října 1909 zahájil v Klubu fotografů amatérů na Královských Vinohradech sérii přednášek o autochromech a zároveň inzeroval jejich kurs. Shrnutím jeho zkušeností se stala první publikace a také barevné pohlednice z autochromů vydané nakladatelstvím Minerva v r. 1910. V této knize inzeroval "veškeré práce fotografické...ve vlastním domě" a uváděl příklady: vedle portrétů "snímky krajinářské náladové, snímky architektur, vědecké reprodukce" a nabízel volbu různých materiálů včetně "pigmentu, platinotypie, gumotisku". K naší velké škodě se nám z jeho tvorby dochoval pouze jeden jediný autochrom, a to portrét jeho matky. Přitom autor podnikl velkou cestu do Varšav y a Petrohradu, údajně s cílem reprodukovat technikou autochromu malířská díla z tamějších sbírek. Vedla Ruska a častějších návštěv Německa pobyl též ve Francii, Itálii a Švýcarsku. 

V předválečné době publikoval Bufka své první fotografie v Českém světě, vystavoval na Jubilejní výstavě a začal fotografovat Prahu pro plánovanou knihu, jež však vyšla až po jeho smrti v r. 1924. V letech 1909 a 1910 se zúčastnil "Internacionálních kongresů fotografických" v Drážďanech a Bruselu, o nichž též referoval v českém odborném tisku. Své zkušenosti s klasickou fotografií shrnul ve skvělé příručce, jejíž první vydání je z r. 1910 a pod názvem Katechismus fotografie vyšlo znovu r. 1913. Nikdo z tehdejších fotografů se nemohl pochlubit takovým spojením teorie a praxe, tak vysoko oceňovanými uměleckými výsledky a technickým mistrovstvím, uplatňovaným zvláště na nočních snímcích. Bufkův tematický rejstřík byl velmi široký; zabýval se též astrofotografií a mikrofotografií. Výstavy fotografií v Rudolfinu na přelomu let 1914/15 se zúčastnil imponující kolekcí 22 prací. V té době byl Bufkův podnik silným konkurentem ateliéru Františka Drtikola. Vladimír Jindřich Bufka však zemřel již v květnu 1916 na leukémii. 

Ačkoli odešel tak mladý, svým dílem prokázal Bufka velké nadání a významně jím ovlivnil práci mnoha současníků. Nepochybně byl jedním z nejvýznamnějších představitelů fotografie v českých zemích na přelomu století. Byl stoupencem tzv. piktorialismu, který usiluje o přiblížení fotografie malbě nebo grafice. Bufkova nevelká pozůstalost je dnes součástí sbírek Moravské galerie v Brně. Hezký den! 

Autor:  Libor Vykoupil
Pořad: Ecce homo  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 09.51 a 16:25, sobota 08:45, neděle 10:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 23.10.2017 21:00 do 24.10.2017 05:00; 23 - 194.9km na trase Pisárky - Brno/západ v obci Brno; uzavřena roura "A" směr od ul. Žabovřeská, Bauerova na ul. Bítešská; práce na silnici; práce údržby
  ulice Havelkova, Brno-Bohunice, práce na inženýrských sítích, Od 25.10.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, Částečná uzavírka ul. Havelkova v úseku u křižovatky s ul. Běloruská a Dlouhá, průjezd jedním jízdním ...
  ulice Tylova, Brno-Královo Pole, Brno, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 23.10.2017 00:00 Do 30.04.2018 23:59, Úplná uzavírka provozu na ulici Tylova z důvodu rekonstrukce kanalizace a vodovodu. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace