Kalendárium - Eliška Rejčka (Richenza)

kalendárium

kalendárium

Dnes se v našem ohlédnutí do minulosti vypravíme do doby nám již hodně vzdálené. Dne 18. října 1335 zemřela královna česká a polská, zakladatelka cisterciáckého kláštera na Starém Brně. Vy jistě zcela správně tušíte, že máme na mysli Elišku Rejčku (Richenzu).

Je známo, že malá Richenza osiřela již v útlém dětství a nebylo jí ještě ani 12 let, když Václav II. přijal s její rukou roku 1300 polskou korunu. Václavovou skutečnou chotí se stala v květnu 1303, tehdy přijala módní jméno Alžběta, přičemž Čechové ji nazývali Rejčkou. 

Ovšem o pouhé dva roky později manželství ukončila smrt Václava II. V říjnu roku 1306 byla znovu provdána - tentokrát za českého krále Rudolfa I. Habsburského, aby podepřela jeho nároky na trůn. Toto manželství však trvalo pouhý rok - počátkem července 1307 Eliška Rejčka ovdověla podruhé. 

Brňané jistě dobře vědí, že královna vdova Eliška Rejčka je zakladatelkou kláštera cisterciaček na Starém Brně. Jeho založení předcházelo záměrné skupování statků nejen v okolí Brna, ale na Moravě vůbec. Existenci kláštera tak hmotně zajistila ještě před jeho vznikem. Vznik kláštera všestranně podporoval jak český král Jan Lucemburský, tak i Rejččin dlouhodobý příznivec pan Jindřich z Lipé. 

Chrám byl dokončen někdy v polovině 14. století, k bohoslužebným potřebám konventu však musel sloužit již v roce 1333, kdy Rejčka zřídila vedle kláštera špitál pro osm nemocných a za špitální kapli určila právě starý mariánský kostel. 

Také prozradíme, že nový chrám si zvolil za místo posledního odpočinku i pan Jindřich z Lipé. A právě po jeho úmrtí se Eliška Rejčka soustředila na věci duchovní. A rozhodně není žádným tajemstvím, že když v roce 1335 zemřela, byla podle svého přání pochována v prostém šatě uprostřed nového chrámu před oltářem sv. Ducha. 

Starobrněnský kostel, založený na mimořádně složitém půdorysu, je pozoruhodný i použitým stavebním materiálem, jímž je neomítnuté cihlové zdivo v kombinaci s kamennými dekorativními a konstrukčními prvky. 

Tak až někdy zase půjdete přes Mendlovo náměstí, jistě se zastavte. Jeho prohlídka rozhodně stojí za to! 

Autor:   encyklopedie.brna.cz

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 17.10.2017 22:35 do 23:35; na silnici u obce Brno; zvěř na vozovce; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností
  Od 17.10.2017 20:45 do 22:50; na silnici třídy III v obci Brno; nehoda; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; havárie OA do sloupu, se zraněním
  silnice I/42, Brno, tunel uzavřen, práce na silnici, Od 20.10.2017 21:00 Do 22.10.2017 21:00, Královopolský tunel a galerie - částečná a úplná uzavírka z důvodu plánované údržby a čištění. Noční uzavírka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace