Ecce Homo - Antonín Buchtel

Antonín Buchtel - Foto: Jan Vilímek, Wikimedia Commons

Antonín BuchtelFoto: Jan Vilímek, Wikimedia Commons

Před 130 roky zemřel v Letohradu (do roku 1950 Kyšperku) Antonín Buchtel, dnes poněkud zapomenutý východočeský obrozenec a hudební nadšenec, skladatel a sběratel hudebních nástrojů, který se do dějin vepsal hned několika počiny, pohříchu dnes zapomenutými.

Antonín Buchtel se narodil v Pastvinách u Kyšperka 4. května roku 1804. Podle některých pramenů se narodil o několik kilometrů severněji v obci Klášterec nad Orlicí. Po absolvování gymnázia v Moravské Třebové vystudoval filosofii na Karlově univerzitě a bohosloví v Hradci Králové. Dne 3. září 1826 byl vysvěcen na kněze a 17. září 1826 měl v Klášterci primici. 

Roku 1827 studoval již jako kněz pastorální školu v Hradci Králové a byl pak jmenován kooperátorem v Klášterci nad Orlicí, poté administrátorem v Pěčíně u Rokytnice a konečně 28. září 1845 byl přidělen na faru v Kyšperku. V Kyšperku pak působil jako kněz, vikář a děkan téměř 50 let. Byl jmenován konzistorním radou, arciknězem a stal se školním inspektorem na německých školách. Kronika města Kyšperka ho charakterizuje jako „výborného hudebníka, milovníka a sběratele starých hudebních nástrojů“. 

Antonín Buchtel byl všestranně činný a nepostrádal hluboké sociální cítění. Z vlastních prostředků zakoupil zrušenou továrnu na sirky (mimochodem – v této První privilegované továrně na sirky v království českém se vyráběly sirky dříve než v Sušici), přestavěl ji na chudobinec a daroval městu. Jeho záslužná činnost byla oceněna řadou vyznamenání, mimo jiné zlatým záslužným křížem s korunou. 

Kromě toho byl brilantním hudebníkem, pohotovým skladatelem a důkladným pedagogem. Letohradské muzeum uchovává ve svých fondech řadu jeho hudebních děl pro komorní nástrojové obsazení. Kromě drobných skladeb pro různé hudební nástroje napsal Školu hry na klavír a sám hře na hudební nástroje nepochybně vyučoval. Jeho Škola obsahuje podrobné instrukce, jak si má adept počínat, aby si vštípil základní technická pravidla hry na klávesový nástroj. 

Slavná Buchtelova sbírka hudebních nástrojů vznikala postupně v rozmezí let 1830–1882. Zajímavé je, že obsahuje dokonce jeden nástroj, který si páter Buchtel zřejmě podle nějaké předlohy vlastnoručně zhotovil. Je jím celodřevěný xylofon se štítkem, kde najdeme datování a signování „Zhotovil Antonín Buchtel“. Není pochyb o tom, že se Buchtel velmi dobře orientoval v tehdejším nástrojářství, protože do své sbírky pořizoval skutečně vzácná díla současných tvůrců hudebních nástrojů, ale i 150 let staré práce italských mistrů houslařů i vídeňských nástrojářů. 

Nevyhýbal se ani nástrojům lidové hudby, o čemž svědčí například hřebíkové housle, trumšajt, niněra, pošetky, čili miniaturní housle užívané tanečními mistry a cimbál. V Kronice města Kyšperka existuje laický soupis nástrojů, který nás informuje o tom, že sbírka původně obsahovala šestery housle mistrů z 18. století, housle, na které se také troubilo, brače se spodními strunami, violy d´amour, violoncello se spodními strunami, tamburínu, černohorské gusle, niněru, klavichord, pedálovou harfu, cimbál, spinet, skleněné harmonium, fagot v podobě hada, tedy patrně serpent, trouby jako hole a jiné nástroje. 

Páter Antonín Buchtel zemřel na faře v Kyšperku před stotřiceti roky. Protože si své sbírky nesmírně cenil, rozhodl se ji věnovat Národnímu muzeu v Praze jako celek. Hned po jeho smrti byly tedy nástroje převezeny do Národního muzea, kde vytvořily soubor nazvaný Buchtelinum. Zní to skoro neuvěřitelně, ale tato kolekce z odlehlého kouta Čech se stala tak významným sběratelským počinem, že dodnes tvoří základ jeho historických sbírek. Z celkového počtu 41 nástrojů pochází 12 nástrojů z období do roku 1800. Většina hudebních nástrojů okouzlí mistrovským provedením. Hezký den! 

 

Antonín Buchtel, obrozenec a hudební nadšenec, skladatel a sběratel hudebních nástrojů

Vložit na svůj web

Autor:  Libor Vykoupil
Pořad: Ecce homo  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 09.51 a 16:25, sobota 08:45, neděle 10:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  ulice Vídeňská, Brno-střed, Brno, pravý jízdní pruh uzavřen, stavební práce, Od 01.03.2017 00:00 Do 30.06.2017 23:59, Zvláštní užívání komunikace - manipulační prostor jeřábu, skládka materiálu, vozidla ...
  silnice I/42 (ulice Hradecká) - ulice Žabovřeská, Brno-Žabovřesky, Brno, uzavřeno, práce na silnici, Od 25.04.2017 21:00 Do 26.04.2017 05:00, Královopolský tunel - jarní čištění včetně galerií. Noční ...
  místní komunikace, Brno-Královo Pole, Brno, uzavřeno, stavební práce, Od 19.04.2017 00:00 Do 15.07.2017 23:59, Úplná uzavírka vedlejší komuniakce Kociánka z důvodu realizace rozšíření komunikace. , Vydal: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace