Doporučujeme18. dubna  2012 v 14:01  

Ecce Homo - dirigent Leopold Stokowski

Leopold Stokowski - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Leopold StokowskiFoto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Před 130 roky se v Londýně narodil Leopold Stokowski, jeden z největších dirigentů své doby.

Pocházel ze svazku v Británii narozeného Poláka a irské matky, ale později svůj napůl slovanský původ promění v komerčně vhodný image a začne mluvit nečekaně měkkou angličtinou místo své obvyklé londýnské. Stokowski totiž patřil mezi ty umělce, kteří pro svoji popularitu udělali velmi mnoho nejen svým uměním, ale i schopností sebeprezentace. V tomto oboru už před I. světovou válkou předběhl mnohé hvězdy dnešního show bussinesu. 

Narodil se jako Leopold Anthony Stokowski, ale své prostřední jméno si změnil na slovanštěji znějící Antoni. Jako své rodiště uváděl falešně polský Krakov a dokonce, aby byl považován za zázračné dítě, ubral si pět let věku. Zmátl i autority ve světě vážné hudby, vydavatel Baker's Biographical Dictionary of Musicians byl ochoten tvrdit, že mu samotný maestro svěřil, že přišel na svět v Pomořanech a to dokonce nikoliv v roce 1882, ale až 1889. 

Leopold Stokowski svoji hudební dráhu zahájil jako varhaník a roku 1903 zaujal místo hlavního varhaníka a správce kůru v kostele sv. Jakuba v Londýně situovaného na okraj slavného londýnského Picadilly. Přestože mu bylo teprve 21 let, byl velmi oblíbený a také natolik slavný, že již po dvou letech byl požádán, aby vystupoval v kostele sv. Bartoloměje v New Yorku. 

Tady jej dychtivě očekávali a přijetí bylo skutečně nadšené. Kongregace si jej zamilovala, a to nejen pro neobvyklý repertoár. V roce 1909 přijela do New Yorku vynikající pianistka Olga Samaroff a vyžádala si, aby ji doprovázel Cincinnatský symfonický orchestr vedený Stokowským. Koncert pořádaný 12. května byl obrovským úspěchem. Stokowský byl okamžitě angažován na další sezónu a Cincinnati opustil až v roce 1911, kdy zamířil do Evropy. Tady se v průběhu ročního turné s Olgou Samaroff oženil. 

Podle autora jeho životopisu Olivera Daniela Stokowski právě pod vlivem své ženy zapracoval na exotickém image. Olga Samaroff se totiž původně jmenovala Lucy Mary Agnes Hickenlooper a pocházela z texaského San Antonia. Vyrůstala pak v Galvestonu, kde její rodina vlastnila firmu. Pro snazší průběh své kariéry přijala exotické jméno a také na Stokowského naléhala, aby „probudil polskou složku svého podvědomí“. 

Po návratu z Evropy se Stokowski ujal orchestru ve Philadelphii. Toto hudební těleso nemělo jméno a bylo považováno za provinční. Už první koncert uspořádaný Stokowským 11. října 1912 vynesl tomuto orchestru místo na prvních stranách novin. Hovořilo se o zázraku, kterého geniální dirigent dosáhl v několika týdnech. Výsledek byl nazván přímo philadelphským nebo Stokowského zvukem, kterého dosáhl především tím, že povolil smyčcové sekci přirozený pohyb smyčcem a nevyžadoval koordinované unisono. Výsledek byl daleko živější a působivější než doposud 

Velký průlomem, za který Stokowského mnohokrát kritizovali, byl animovaný film Fantasia z roku 1940. V tomto snímku ze studia Walta Disneye kreslené postavičky tančí na hudební témata klasických děl, která vybral a pro film upravil právě Stokowski. Zvládl takto propagovat pro někoho nezáživnou hudební klasiku, ale nesetkal se s příznivým ohlasem u vážných hudebníků. Kritizovali jej i jindy, že klasická díla přepracovává a upravuje ke svému obrazu. Známy jsou jeho bombastické symfonické transkripce Bachova díla, ale Stokowského zásahům neunikli ani Čajkovskij, Beethoven, Musorgskij nebo Debussy. 

I svým soukromým životem byl Stokowski vhodným soustem pro novináře. Byl několikrát ženat a jeho životem prošlo množství významných žen včetně milionářské dcerky Glorie Vanderbiltové a herečky Grety Garbo. Ještě po devadesátce byl Stokowski velmi temperamentní jak v soukromém, tak v pracovním životě. V 94 letech optimisticky podepsal pětiletý kontrakt s Columbia Records. 

Bohužel však nemohl odvrátit osud. Krátce nato zemřel, aniž by stihl dokončit plány, které připravil tak, jako by tu chtěl být do 150 let. Hudební puristé si oddechli. Hezký den! 

 

Dirigent Leopold Stokowski

Vložit na svůj web

Autor:  Libor Vykoupil
Pořad: Ecce homo  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 09.51 a 16:25, sobota 08:45, neděle 10:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  D1, mezi km 197.6 a 197.1, ve směru Praha, práce údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 17.10.2017 07:30 Do 17.10.2017 16:00, jiný důvod, zdroj: ŘSD
  silnice I/42, Brno, tunel uzavřen, práce na silnici, Od 20.10.2017 21:00 Do 22.10.2017 21:00, Královopolský tunel a galerie - částečná a úplná uzavírka z důvodu plánované údržby a čištění. Noční uzavírka ...
  silnice I/42 (ulice Královopolský tunel), Brno-Žabovřesky, stavební práce, provoz převeden do protisměru, Od 19.10.2017 06:00 Do 20.10.2017 05:00, Královopolský tunel a galerie - částečná a úplná uzavírka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace