Ecce Homo - Grover Cleveland, americký prezident

Grover Cleveland - Foto:  www.whitehouse.gov

Grover ClevelandFoto:  www.whitehouse.gov

Před 175 lety se v Caldwellu v New Jersey narodil Grover Cleveland, jediný „sendvičový“ prezident USA, který stál v čele země v letech 1885-89 a znovu 1893-97.

Specifikum jeho funkčních období tedy spočívá v tom, že nenavazují na sebe, jak je tomu u všech vícekrát zvolených amerických prezidentů zvykem, ale jsou přerušena funkčním obdobím jiného prezidenta, v tomto případě Benjamina Harrisona. Cleveland je tedy 22. a 24. prezidentem USA současně. 

Grover Cleveland se narodil v rodině duchovního presbyteriánské církve a měl celkem osm sourozenců. Když mu byly čtyři roky, rodina se přestěhovala do státu New York. Mladý hoch byl velmi učenlivý a ctižádostivý. Rodiče podporovali touhu svých dětí po vzdělání, dokud jim na to stačily peníze. Když však předčasně zemřel otec, ocitla se rodina bez prostředků a mladý Grover musel jít vydělávat. Stal se jako šestnáctiletý pomocným učitelem na slepeckém ústavu a po dvou letech se rozhodl zkusit štěstí na Západě. 

Cestu však přerušil ještě ve státě New York, když v Buffalu sehnal místo pomocníka v advokátní kanceláři. Pochopil, že se mu nabízí životní příležitost a rozhodl se stát advokátem. Po čtyřech letech praxe, přičemž první rok sloužil jako volontér bezplatně, a právnických studiích, stal se Grover Cleveland členem advokátní komory. Po dalších 23 let pak byl právníkem, který si získal dobrou pověst nejen v Buffalu, ale v širokém okolí. Za občanské války, ačkoliv nebyl stoupencem otroctví, odmítl válečnou konfrontaci a po zaplacení 150 dolarů byl zproštěn vojenské povinnosti. 

Po skončené válce Cleveland zastával i menší funkce, ale byl spokojen se svým postavením a netoužil je nějak měnit. Ve vztahu k ženám dal spíše na kvantitu. S přáteli se vydával na několikadenní lovecké výpravy a několikanoční karetní maratóny. Rád dobře jedl a pil. Na druhou stranu se o něm vědělo, že je velmi pracovitý a přístupný komunikaci s kýmkoliv. Nakonec se stal starostou města Buffalo a posléze i guvernérem státu New York. Tam si počínal velmi zajímavě. 

Když něčemu nerozuměl a nebyl už čas lépe to prozkoumat, využil vždy práva veta. Vetoval dokonce i zákony o snížení jízdného v městské dopravě, neboť nebylo jasno, jestli to nepovede ke snížení kvality přepravy. Prezidentem se Cleveland stal ve špinavé a teatrální kampani proti Jamesi Blainovi, bývalém ministrovi zahraničí. Vyhrál těsně, na skutečné hlasy jen o necelých 24 000. Jako prezident se proslavil pracovitostí a bezúhonností. Poučil se ze svých chyb a zatímco v prvním období podporoval koncerny, do nových voleb šel se sympatiemi k farmářům a dělníkům, kteří mu je oplatili, a tak přispěli k jeho zvolení. 

Cleveland vynikl i dalšími věcmi, nikoliv však čistě politického charakteru. Jako první a zatím jediný prezident v úřadu se oženil. V padesáti si vzal o třicet let mladší dceru svého přítele, která byla vůbec nejmladší prezidentskou manželkou. Jejich druhá dcera byla prvním prezidentským dítětem narozeným v Bílém domě. Několik měsíců po sňatku, 28. října 1886, splnil Cleveland čestnou povinnost a slavnostně odhalil sochu Svobody, dar Francouzské republiky Americe. Cleveland celý život prožil podle zásady, že po nikom nesmí žádat nic, co by nebyl ochoten udělat sám. Nepodléhal emocím, postrádal teatrálnost, netoužil po publicitě a dokonce ani po penězích. Měl rád děti a zvířata. Jeho poslední slova byla: „Usilovně jsem se snažil jednat správně“. Já vážně nevím, jestli je to stačí. Hezký den!
 

 

Grover Cleveland, jediný „sendvičový“ prezident USA

Vložit na svůj web

Autor:  Libor Vykoupil
Pořad: Ecce homo  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 09.51 a 16:25, sobota 08:45, neděle 10:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Srážky: přeháňky, I/42 MUK Hlinky (SOS hláska)
  Srážky: přeháňky, I/23 Pisárecký tunel - sever
  Srážky: přeháňky, I/42 Husovický tunel - sever

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace