Doporučujeme22. srpna  2012 v 12:30  

Ecce homo - Miloš Kopecký

Kniha o Miloši Kopeckém, jejímž byl spoluautorem - Foto: Nakladatelství XYZ

Kniha o Miloši Kopeckém, jejímž byl spoluautoremFoto: Nakladatelství XYZ

Dneska by se dožil devadesátky Miloš Kopecký a to nemohu vynechat, protože tak krásného padoucha v českém filmu, aby člověk pohledal a kam se hrabe pan Přeučil.

Miloš Kopecký se narodil otci Vladimírovi, majiteli kožešnictví, a matce Martě, rozené Grimmové. Ta se těsně před svatbou stala z modelky vyučenou kloboučnicí. Miloš byl jedináček, vychováván rodiči v harmonii, i když raději měl matku, která podporovala jeho múzickou duši. Otec v něm viděl svého nástupce, takže Miloš absolvoval reálné gymnázium a vyučil se u rodinné firmy kožešníkem.  

Maminka jako Židovka zahynula v Osvětimi. Miloš Kopecký pak obviňoval otce, že se s ní dal rozvést a tak nad ní de facto vynesl ortel. Tato hrůza z dětství provázela Kopeckého po celý život a stála patrně u rozvinutí jeho maniodepresivní psychózy. I Miloš byl v roce 1944 po 7 měsíců z rasových důvodů vězněn. 

Divadlo začal hrát za války a po osvobození nastoupil v roce 1945 profesionální dráhu v divadle Větrník, nejprve jako jeho technický pracovník a později i jako herec. V následujících letech prošel řadou scén, občas byl i bez stálého angažmá. Jak vzpomíná jeho tehdejší divadelní souputník, Miroslav Horníček, zatímco on měl v takovém případě radostný pocit, že je na volné noze, Miloš Kopecký si stěžoval, že je na dlažbě.  

V divadle ABC hrál po boku Jana Wericha a s Horníčkem tvořil populární dvojici Tvrďák. Často vystupoval v zábavných rozhlasových i televizních pořadech. Působil postupně v řadě divadel, mimo jiné i na prknech Národního divadla, odkud jej vyhodil ředitel Vydra. Od roku 1965 byl členem Divadla na Vinohradech, s nímž pak spojil zbytek kariéry jevištního umělce. 

Do paměti diváků vešel především prostřednictvím filmu a televize jako brilantní představitel více či méně záporných postav. Poprvé zazářil jako polní kurát Katz ve filmu Osudy dobrého vojáka Švejka, lidé ho milovali jako fanfaróna a milovníka života barona Prášila, jihočeského magnáta Petra Voka nebo Jana Lucemburského ve snímku Slasti Otce vlasti.  

Vynikl ve veselohrách Zítra to roztočíme, drahoušku...!, Jak utopit doktora Mráčka, Já už budu hodný, dědečku nebo Trapasy; parodiích jako Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela, či pohádkách Pyšná princezna či Byl jednou jeden král. Dosahoval úspěchu v rolích směšných i trapných proutníků jak ve filmových nebo televizních veselohrách, tak i na jevišti třeba jako Klářin otec v nezapomenutelné Hubačově hře Dům na nebesích. Vrcholem jeho mediální popularity se stal v 70. letech doktor Štrosmajer v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města, jenž Kopeckého představil veřejnosti jako vynikajícího charakterního herce. 

Tím byl především na jevišti své mateřské scény v repertoáru domácím i zahraničním, současném i klasickém, kde vytvořil řadu rolí vyžadujících nonšalantního herce se smyslem pro humor, pro pointu, pro ironii i s jistým sklonem k cynismu, sršatému vtipu a k aroganci, třeba profesora Higginse v Shawově Pygmalionu, Harpagon v Moliérově Lakomci či Shakespearova Richarda III.  

Jeho dokonalá práce s hlasem našla bohaté uplatnění v rozhlase i dabingu. Patřil k hercům nejvíce nahrávaným na desky, kde nepřekonatelným způsobem četl Ovidia či Konrádovy Epištoly nesmělým milencům. Byl též spoluautorem svých memoárů Co za to stálo (s Milanem Heinem, 1993) a (s Pavlem Kovářem, 1996).  

Na IV. sjezdu Svazu českých dramatických umělců v květnu 1987 vystoupil Miloš Kopecký s významným diskusním příspěvkem o morální krizi v umění i ve společnosti, kriticky zaměřeným proti špičkám tehdejšího komunistického režimu. S dramatickým patosem tak přešel od moderování propagandistických pořadů o emigrantech do opačného extrému, aby vahou své autority vyzval veřejně tehdejší vládnoucí starce k odchodu.  

Byl to sice neuvěřitelný kotrmelec, ale bylo to sympatické, neboť to bylo lidské. Nikdo nejsme dokonalí, jak víme z filmu Někdo to rád horké. Hezký den! 

 

Herec Miloš Kopecký

Vložit na svůj web

Autor:  Libor Vykoupil
Pořad: Ecce homo  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 09.51 a 16:25, sobota 08:45, neděle 10:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  silnice I/42, Brno, tunel uzavřen, práce na silnici, Od 20.10.2017 21:00 Do 22.10.2017 21:00, Královopolský tunel a galerie - částečná a úplná uzavírka z důvodu plánované údržby a čištění. Noční uzavírka ...
  Od 2.11.2017 21:00 do 3.11.2017 03:45; v ulici Koželužská v obci Brno; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení Brno - Mělník ve 2 soupravách v konvoji. Parametry NN: ...
  Od 31.10.2017 21:00 do 1.11.2017 03:45; v ulici Koželužská v obci Brno; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení Brno - Mělník ve 2 soupravách v konvoji. Parametry NN: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace