Zelný rynk20. září  2017 v 14:54  

Jevišovkou zněla chorvatština, v čele průvodu kráčel opentlený kozel

Chorvatský kroj se od jihomoravského mírně liší. - Foto: Archiv Sdružení občanů chorvatské národnosti

Chorvatský kroj se od jihomoravského mírně liší.Foto: Archiv Sdružení občanů chorvatské národnosti

Jihomoravskou vesnicí se rozezněla chorvatština i středomořské melodie na kulturním dni Kiritof.

Tamburica, dobré víno, chorvatština – pojmy, které se nám nejčastěji pojí s letní dovolenou v Dalmácii. Našinec však nemusí za pravým jižanským veselím vážit cestu přes půl Evropy. Stačí se první zářijovou neděli vypravit do jihomoravské obce Jevišovka. 

Věžní hodiny odbíjejí čtvrt na jedenáct a před jevišovským kostelem to i přes deštivé počasí bzučí lidmi. Moravští Chorvaté z celé republiky se sem sjeli na již 26. ročník Kiritofu – chorvatského kulturního dne. Program začíná mší svatou, která je sloužena hned ve třech jazycích – německy, chorvatsky a česky – a kopíruje tak někdejší jazykovou rozmanitost jižní Moravy. 

Mikulovská pálava se speciazuje na folklór Moravských Chorvatů. - Foto: Archiv Sdružení občanů chorvatské národnosti

A proč zrovna Jevišovka? „Chorvaté přišli na Moravu v šestnáctém století, kdy na Balkán expandovala Osmanská říše. Velké vlny obyvatelstva tehdy odcházely do bezpečnějších severnějších oblastí habsburské monarchie,“ vysvětluje Lenka Kopřivová, místopředsedkyně Sdružení občanů chorvatské národnosti, které Kiritof každoročně pořádá. 

Na slavnost přijela pozvání i chorvatská skupina Svitlost z rakouského Burgenlandu. - Foto: Archiv Sdružení občanů chorvatské národnosti

„Tady na Mikulovsku žili Chorvaté v obcích Jevišovka, Nový Přerov a Dobré pole až do roku 1948, kdy akční výbor v Mikulově rozhodl, že obyvatelé všech tří chorvatských vesnic musí být coby politicky nespolehliví z pohraničního pásma vystěhováni,“ dodává. 

Oběd si účastníci festivalu vychutnávají v místním kulturním domě. Nesmí chybět tradiční chorvatská fazolová polévka s širokými nudlemi. Odpoledne pak začíná druhá část programu. Od kostela vyráží krojovaný průvod s dechovou muzikou, v jehož čele hrdě kráčí opentlený kozel. Po proslovech chorvatské velvyslankyně a předsedy Sdružení občanů chorvatské národnosti se lidé dávají do tance. Odpoledne se nese v duchu všeobecného veselí a dobré nálady. 

V čele původu každoročně kráčí nazdobený kozel Kvido. - Foto: Archiv Sdružení občanů chorvatské národnosti

Postupně vystoupí folklorní skupina Pálava, která se specializuje na folklór Moravských Chorvatů, Tamburica Branko Kornfeinda z Rakouska, Slovácký krúžek Koňaré z Poštorné, Slovácký krúžek z Charvátské Nové Vsi i Mužáci z Hlohovce. Spolek omických dudáků také představuje starý nástroj, tzv. omické gajde, tedy dudy, které svou stavbou napovídají, že na Moravu přišly spolu s chorvatskými osadníky. 

„V Česku žije ještě několik stovek lidí, kteří se k chorvatské národnosti hlásí a Kiritof je jedna jediná akce, která se pro ně koná, kde můžou například znovu mluvit v moravské chorvatštině,“ uzavírá Kopřivová. 

Autor:  Štěpán Vranešic
Pořad: Zelný rynk  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: sobota 17:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  ulice Francouzská, Brno-sever, uzavřeno, stavební práce, Od 04.12.2017 00:00 Do 30.06.2018 23:59, ulice Francouzská z důvodu opravy komunikace v termínu od 4.12.2017 do 18.12.2017 - celá ulice Francouzská, ...
  ulice Dvorského, Brno-střed, Brno, uzavřeno, práce na silnici, Od 04.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, Dvorského v Brně v úseku mezi ulicemi Polní a Opavská a mezi ulicemi Opavská a Vsetínská a částečná ...
  ulice Dvorského, Brno-střed, Brno, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 04.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, Dvorského v Brně v úseku mezi ulicemi Polní a Opavská a mezi ulicemi ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace