Zelný rynk20. září  2017 v 14:54  

Jevišovkou zněla chorvatština, v čele průvodu kráčel opentlený kozel

Chorvatský kroj se od jihomoravského mírně liší. - Foto: Archiv Sdružení občanů chorvatské národnosti

Chorvatský kroj se od jihomoravského mírně liší.Foto: Archiv Sdružení občanů chorvatské národnosti

Jihomoravskou vesnicí se rozezněla chorvatština i středomořské melodie na kulturním dni Kiritof.

Tamburica, dobré víno, chorvatština – pojmy, které se nám nejčastěji pojí s letní dovolenou v Dalmácii. Našinec však nemusí za pravým jižanským veselím vážit cestu přes půl Evropy. Stačí se první zářijovou neděli vypravit do jihomoravské obce Jevišovka. 

Věžní hodiny odbíjejí čtvrt na jedenáct a před jevišovským kostelem to i přes deštivé počasí bzučí lidmi. Moravští Chorvaté z celé republiky se sem sjeli na již 26. ročník Kiritofu – chorvatského kulturního dne. Program začíná mší svatou, která je sloužena hned ve třech jazycích – německy, chorvatsky a česky – a kopíruje tak někdejší jazykovou rozmanitost jižní Moravy. 

Mikulovská pálava se speciazuje na folklór Moravských Chorvatů. - Foto: Archiv Sdružení občanů chorvatské národnosti

A proč zrovna Jevišovka? „Chorvaté přišli na Moravu v šestnáctém století, kdy na Balkán expandovala Osmanská říše. Velké vlny obyvatelstva tehdy odcházely do bezpečnějších severnějších oblastí habsburské monarchie,“ vysvětluje Lenka Kopřivová, místopředsedkyně Sdružení občanů chorvatské národnosti, které Kiritof každoročně pořádá. 

Na slavnost přijela pozvání i chorvatská skupina Svitlost z rakouského Burgenlandu. - Foto: Archiv Sdružení občanů chorvatské národnosti

„Tady na Mikulovsku žili Chorvaté v obcích Jevišovka, Nový Přerov a Dobré pole až do roku 1948, kdy akční výbor v Mikulově rozhodl, že obyvatelé všech tří chorvatských vesnic musí být coby politicky nespolehliví z pohraničního pásma vystěhováni,“ dodává. 

Oběd si účastníci festivalu vychutnávají v místním kulturním domě. Nesmí chybět tradiční chorvatská fazolová polévka s širokými nudlemi. Odpoledne pak začíná druhá část programu. Od kostela vyráží krojovaný průvod s dechovou muzikou, v jehož čele hrdě kráčí opentlený kozel. Po proslovech chorvatské velvyslankyně a předsedy Sdružení občanů chorvatské národnosti se lidé dávají do tance. Odpoledne se nese v duchu všeobecného veselí a dobré nálady. 

V čele původu každoročně kráčí nazdobený kozel Kvido. - Foto: Archiv Sdružení občanů chorvatské národnosti

Postupně vystoupí folklorní skupina Pálava, která se specializuje na folklór Moravských Chorvatů, Tamburica Branko Kornfeinda z Rakouska, Slovácký krúžek Koňaré z Poštorné, Slovácký krúžek z Charvátské Nové Vsi i Mužáci z Hlohovce. Spolek omických dudáků také představuje starý nástroj, tzv. omické gajde, tedy dudy, které svou stavbou napovídají, že na Moravu přišly spolu s chorvatskými osadníky. 

„V Česku žije ještě několik stovek lidí, kteří se k chorvatské národnosti hlásí a Kiritof je jedna jediná akce, která se pro ně koná, kde můžou například znovu mluvit v moravské chorvatštině,“ uzavírá Kopřivová. 

Autor:  Štěpán Vranešic
Pořad: Zelný rynk  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: sobota 17:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 18. října  2017 v 13:05     Audio  rubrika: Zelný rynk

  Fejeton Petra Šotnara: Elita

  Kdo vlastně tvoří dnešní elitu? A kde se dá najít? Publicista Petr Šotnar nelenil a jal se elitu hledat. Jeho zážitky jsou vskutku pestré. Přečíst nebo poslechnout si je můžete ve fejetonu ze Zelného rynku.

   
 • 13. října  2017 v 07:09     Audio  rubrika: Zelný rynk

  „Měj mě rád,“ přála si i Lina Heydrichová

  Markéta Hejkalová vydala román s názvem Měj mě rád/a, jehož děje se vinou od roku 1902 do současnosti a odehrávají se v několika zemích. Vystupují v něm skutečné i fiktivní postavy. Poslechněte si rozhovor s autork...

   
 • 6. října  2017 v 07:56     Audio  rubrika: Zelný rynk

  Jiří Munzar vyměnil Prahu za Brno a nelituje

  Profesor Masarykovy univerzity Jiří Munzar oslavil letos 80. narozeniny a dostal Cenu města Brna v oblasti společenských věd. Se začátkem nového akademického roku jej pozvala k rozhovoru Alena Blažejovská.

   
Jihomoravský kraj
  Od 20.10.2017 02:10 do 12:00; v ulici Kotlářská v obci Brno , délka 315m; vyloučen provoz v daném úseku ul. Kotlářské a v přilehlých ulicích, náhradní dopravu řeší provozní ředitelé dopravních podniků ...
  silnice I/42, Brno, tunel uzavřen, práce na silnici, Od 20.10.2017 21:00 Do 22.10.2017 21:00, Královopolský tunel a galerie - částečná a úplná uzavírka z důvodu plánované údržby a čištění. Noční uzavírka ...
  Od 2.11.2017 21:00 do 3.11.2017 03:45; v ulici Koželužská v obci Brno; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení Brno - Mělník ve 2 soupravách v konvoji. Parametry NN: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace