Zelný rynk5. května  2017 v 09:40  

Mladá autorka Hana Pololáníková píše básně a relaxuje při fotografování

Fotografování je pro Hanu Pololáníkovou relaxační a intuitivní činnost. - Foto: Hana Pololáníková

Fotografování je pro Hanu Pololáníkovou relaxační a intuitivní činnost.Foto: Hana Pololáníková

Poslechněte si rozhovor, který s Hanou Pololáníkovou natočila studentka JAMU Kristýna Synková. Zaujme vás i způsob, jakým její básně recitují tři dívky současně.

Nadějná básnířka a talentovaná fotografka Hana Pololáníková pochází z Velatic – malé vesničky poblíž Brna. Po dokončení studia na Biskupském gymnáziu se na čas věnovala bohemistice a v současné sobě studuje fotografii na univerzitě Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem. 

Cestu k poezii si Hana našla nedlouho potom, co se v první třídě naučila číst a psát. Mezníkem v její tvorbě, jak sama říká, pak bylo setkání s brněnským básníkem Vítem Slívou, které zásadně ovlivnilo její postoj k poezii. Haniny básně jsou citlivé a vyznačují se příjemnou lehkostí a zvukomalbou.  

Fotografování je pro Hanu Pololáníkovou relaxační a intuitivní činnost. - Foto: Hana Pololáníková

Po několika letech, které strávila psaním takříkajíc do šuplíku, se konečně rozhodla své texty veřejně sdílet prostřednictvím blogu. Mimo to má nyní za sebou i četná autorská především na brněnské scéně. Já osobně se s její poezií setkala až díky její účasti na Literární soutěži Františka Halase v Kunštátě, kde se Hana se svými básněmi probojovala až do samotného finále. 

Fotografování je pro Hanu Pololáníkovou relaxační a intuitivní činnost. - Foto: Hana Pololáníková

Naše setkání proběhlo během jednoho zimního odpoledne v Brně. Hana, jemná a útlá dívka s dlouhými tmavými vlasy, přiběhla na minutu přesně a s širokým úsměvem mi hned podávala ruku. Kromě rozhovoru o její básnické tvorbě, přišla řeč i na Haninu druhou velkou vášeň, kterou je fotografie.  

Fotografování je pro Hanu Pololáníkovou relaxační a intuitivní činnost. - Foto: Hana Pololáníková

Sama považuje fotografování za nesmírně relaxační a intuitivní činnost, při které, na rozdíl od svých básní, může konečně vnímat a komunikovat pouze obrazem. Hana dále v rozhovoru popisuje, jaký typ fotografií je jí nejbližší a čeho se jejich prostřednictvím snaží dosáhnout. 

Fotografování je pro Hanu Pololáníkovou relaxační a intuitivní činnost. - Foto: Hana Pololáníková

Pro reprodukování Haniných básní je způsob interpretace stěžejní. Ona sama při recitaci vsází spíše na svou přirozenost než na přehnanou stylizaci, pro kterou v její poezii ostatně ani není místo. Básně proto načetla sama autorka v doprovodu studentek Gymnázia Boskovice Kamily Hrnčířové a Nikol Halamáskové. 

Autor:  Kristýna Synková
Pořad: Zelný rynk  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: sobota 17:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 18. října  2017 v 13:05     Audio  rubrika: Zelný rynk

  Fejeton Petra Šotnara: Elita

  Kdo vlastně tvoří dnešní elitu? A kde se dá najít? Publicista Petr Šotnar nelenil a jal se elitu hledat. Jeho zážitky jsou vskutku pestré. Přečíst nebo poslechnout si je můžete ve fejetonu ze Zelného rynku.

   
 • 13. října  2017 v 07:09     Audio  rubrika: Zelný rynk

  „Měj mě rád,“ přála si i Lina Heydrichová

  Markéta Hejkalová vydala román s názvem Měj mě rád/a, jehož děje se vinou od roku 1902 do současnosti a odehrávají se v několika zemích. Vystupují v něm skutečné i fiktivní postavy. Poslechněte si rozhovor s autork...

   
 • 6. října  2017 v 07:56     Audio  rubrika: Zelný rynk

  Jiří Munzar vyměnil Prahu za Brno a nelituje

  Profesor Masarykovy univerzity Jiří Munzar oslavil letos 80. narozeniny a dostal Cenu města Brna v oblasti společenských věd. Se začátkem nového akademického roku jej pozvala k rozhovoru Alena Blažejovská.

   
Jihomoravský kraj
  Od 18.10.2017 23:15 do 19.10.2017 01:20; v ulici Dornych v obci Brno; křižovatka s ul. Plotní.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění
  Od 2.11.2017 21:00 do 3.11.2017 03:45; v ulici Koželužská v obci Brno; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení Brno - Mělník ve 2 soupravách v konvoji. Parametry NN: ...
  Od 31.10.2017 21:00 do 1.11.2017 03:45; v ulici Koželužská v obci Brno; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení Brno - Mělník ve 2 soupravách v konvoji. Parametry NN: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace