V nové základně v Mikulčicích budou archeologové pracovat i bydlet

Základní kámen nové archeologické základny v Mikulčicích na Hodonínsku - Foto: Ivan Holas

Základní kámen nové archeologické základny v Mikulčicích na HodonínskuFoto: Ivan Holas

V Mikulčicích na Hodonínsku staví novou základnu pro archeology. Pod jednou střechou budou pracovat i bydlet. Původní základna archeologů v oblasti proslulého velkomoravského hradiště před pěti lety shořela.

Pro architekty to nebylo obvyklé zadání. Není totiž běžné, aby lidé pod jednou střechou pracovali a zároveň bydleli. „Je zvláštní dělat budovu, v níž lidé zároveň pracují a bydlí. Proto jsme se ji snažili navrhnout jako město, které má čtvrti,“ přiblížil autor objektu Petr Pelčák. 

 

Stavbou nové základny pro archeology v Mikulčicích se ve svém příspěvku zabýval Ivan Holas

Vložit na svůj web

Nová základna má v sobě mít rozsáhlé studijní depozitáře. Umožní uložení i studium nalezených předmětů. Ubytovny mají sloužit domácím i zahraničním vědcům a dalšímu personálu. Kvalitně vybavené laboratoře umožní interdiciplinární výzkum. 

Na rozdíl od původní vyhořelé základny vyrůstá nový objekt mimo centru hradiště. Je asi kilometr od něj. „Jsme v okrajové části, která není tak citlivá na moderní stavby. Tady si ji můžeme dovolit vybudovat,“ uvedl vedoucí mikulčického archeologického výzkumu Lumír Poláček. 

Akademie věd za novou základnu pro archeology v Mikulčicích zaplatí 90 milionů korun. Hotová má být ještě letos, odborníkům začne sloužit příští rok na jaře. 

Národní kulturní památku Slovanské hradiště v Mikulčicích tvoří pozůstatky velkomoravského hradu s rozsáhlým podhradím na rozloze až padesát hektarů. Pochází z osmého až desátého století. Památka se uchází o zápis na Listinu světových kulturních památek UNESCO. 

Autor:  Ivan Holas
Pořad: Dobré ráno, Moravo!  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-neděle 05:00  |  Délka pořadu: 190 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 13.12.2017 11:30 do 13:35; v ulici Merhautova v obci Brno; nehoda, silný provoz; 2 havarovaná vozidla; 2 překážky, které mohou bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; 2x OA, bez zranění, ...
  Od 13.12.2017 11:40 do 14:40; v ulici Zeyerova v obci Brno; nehoda nákladního vozidla; havarované těžké nákladní vozidlo; NA havarovalo do brány u domu, bez zranění.
  Od 13.12.2017 11:20 do 13:25; D1 - 200.4km na trase Praha - Říkovice; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace