V nové základně v Mikulčicích budou archeologové pracovat i bydlet

Základní kámen nové archeologické základny v Mikulčicích na Hodonínsku - Foto: Ivan Holas

Základní kámen nové archeologické základny v Mikulčicích na HodonínskuFoto: Ivan Holas

V Mikulčicích na Hodonínsku staví novou základnu pro archeology. Pod jednou střechou budou pracovat i bydlet. Původní základna archeologů v oblasti proslulého velkomoravského hradiště před pěti lety shořela.

Pro architekty to nebylo obvyklé zadání. Není totiž běžné, aby lidé pod jednou střechou pracovali a zároveň bydleli. „Je zvláštní dělat budovu, v níž lidé zároveň pracují a bydlí. Proto jsme se ji snažili navrhnout jako město, které má čtvrti,“ přiblížil autor objektu Petr Pelčák. 

 

Stavbou nové základny pro archeology v Mikulčicích se ve svém příspěvku zabýval Ivan Holas

Vložit na svůj web

Nová základna má v sobě mít rozsáhlé studijní depozitáře. Umožní uložení i studium nalezených předmětů. Ubytovny mají sloužit domácím i zahraničním vědcům a dalšímu personálu. Kvalitně vybavené laboratoře umožní interdiciplinární výzkum. 

Na rozdíl od původní vyhořelé základny vyrůstá nový objekt mimo centru hradiště. Je asi kilometr od něj. „Jsme v okrajové části, která není tak citlivá na moderní stavby. Tady si ji můžeme dovolit vybudovat,“ uvedl vedoucí mikulčického archeologického výzkumu Lumír Poláček. 

Akademie věd za novou základnu pro archeology v Mikulčicích zaplatí 90 milionů korun. Hotová má být ještě letos, odborníkům začne sloužit příští rok na jaře. 

Národní kulturní památku Slovanské hradiště v Mikulčicích tvoří pozůstatky velkomoravského hradu s rozsáhlým podhradím na rozloze až padesát hektarů. Pochází z osmého až desátého století. Památka se uchází o zápis na Listinu světových kulturních památek UNESCO. 

Autor:  Ivan Holas
Pořad: Dobré ráno, Moravo!  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-neděle 05:00  |  Délka pořadu: 190 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  D1, mezi km 193.9 a 188.9, ve směru Praha, oprava vodorovného dopravního značení vozovky, levý jízdní pruh uzavřen, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 16.08.2017 22:00 Do 17.08.2017 02:00, ...
  silnice I/42 (ulice Hladíkova), Brno-střed - Brno-Černovice, Brno, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na dva jízdní pruhy, Od 19.08.2017 00:00 Do 02.09.2017 23:59, částečná uzavírka ul. Hladíkova, ...
  ulice Vyhlídalova, Brno-Bohunice, práce na inženýrských sítích, Od 17.08.2017 08:00 Do 31.10.2017 23:59, částečná uzavírka ul. Vyhlídalova - uzavřen vždy jeden jízdní pruh, Vydal: Magistrát města Brna

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace