Učí průmyslové kamery poznat lidi podle chůze

Radek Štourač, autor softwaru, který umí rozeznat člověka podle chůze - Foto: Archiv Kinalisoft

Radek Štourač, autor softwaru, který umí rozeznat člověka podle chůzeFoto: Archiv Kinalisoft

Už nejen podle otisku prstu nebo vzorku DNA, ale jen podle způsobu chůze bude možné rozeznat konkrétního člověka. Díky technologii, která vznikla v Brně.

Pokud do obchodu přichází krást stále stejný člověk, ale pokaždé v jiném oblečení, nemá ostraha téměř šanci jej rozeznat. Nyní by v podobných situacích mohl pomoci program, který naučí průmyslovou kameru rozeznat konkrétního člověk podle způsobu, jak chodí. 

„Každý jsme svou stavbou těla, délkou kostí a anatomií unikátní a tato unikátnost se projevuje v chůzi. Každý člověk má unikátní otisk chůze a právě to lze měřit a využít při rozpoznávání,“ vysvětluje absolvent Vysokého učení technického v Brně Radek Štourač, který je autorem vynálezu. 

Analýzou kamerového záznamu se začal zabývat před pěti lety. Teď se chystá na uvedení této novinky do praxe. Nemělo by to být složité – stačí totiž do běžné průmyslové kamery doinstalovat nový software. 

„Pro to snímání stačí čtyři až pět kroků k tomu, aby se systém pokusil vyhledat chůzi v databázi. Výhodou je, že se nemusí využívat žádné další skenovací zařízení, nemusí se na člověka umisťovat žádné další značky,“ doplňuje Štourač. 

Software pro rozeznávání chůze - Foto: Archiv Kinalisoft

Software pro rozeznávání chůzeFoto: Archiv Kinalisoft

Pokud by měl být vzorek chůze propojen s konkrétním jménem osoby, musela by databáze pravděpodobně fungovat pod policií. Jinak by pravděpodobně mohla technologie sloužit pouze pro účely jednotlivých společností, jako jsou například obchodní domy. 

„Při prvním přečinu by ostraha zaznamenala vzorec chůze v databázi. V případě, že by se tato osoba objevila znovu, tak by systém dal ostraze signál, že je tady někdo, o koho má zájem,“ popisuje Radek Štourač. 

Ale jak dokazují události posledních měsíců, využití této technologie je široké zejména v oblasti bezpečnosti. Mohla by pomáhat s usvědčováním pachatelů i vyhledávání teroristů například na letištích. 

Jak upozorňuje mluvčí Jihomoravského inovačního centra Martina Pelcová, o tuto technologii je velký zájem a přidělením finanční částky ji ocenila i Evropská komise. 

„Celoevropská konkurence firem s vlastním výzkumem, které o peníze žádají, je obrovská. Pravděpodobnost úspěchu je v řádech jednotek procent,“ upozorňuje Pelcová s tím, že získat peníze z tohoto zdroje se zatím podařilo pouze čtyřem českým firmám. 

Systém by se do praxe mohl dostat už za dva roky. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 29.4.2017 21:05 do 23:10; v ulici náměstí 28. října v obci Brno; křiž. s ul. Milady Horákové; nehoda; 2 havarovaná vozidla; OA x TRAM bez zranění.
  Od 28.4.2017 21:00 do 1.5.2017 10:00; v ulicích Královopolský tunel, Žabovřeská v obci Brno (Královo Pole, Žabovřesky) , délka 2.7km; obě roury; tunel uzavřen
  ulice Pod kopcem, Brno-Žebětín, Brno, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 03.05.2017 00:00 Do 30.05.2017 23:59, Oprava povrchu komunikace, Vydal: Magistrát města Brna

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace