Student VUT vymýšlí program, který navede řidiče k prázdnému parkovacímu místu

Václav Stránský - Foto: Igor Šefr

Václav StránskýFoto: Igor Šefr

Student z brněnského Vysokého učení technického vymýšlí systém chytrého parkování, který vás navede přímo k prázdnému místu.

Při hledání volného místa na přeplněném parkovišti třeba u nákupního centra by už brzy mohl pomáhat systém brněnského studenta. Václav Stránský pracuje na projektu chytrého parkování už od začátku studií na informatice a jeho vynález teď testuje na svém parkovišti soukromá firma v Dánsku. 

Stačí obyčejná průmyslová kamera namířená na parkoviště a počítač. V něm speciální program Václava Stránského rozpozná, kde jsou na parkovišti volná místa. Jak sám říká, nejprve musel do systému zadat tisíce fotek obsazených a prázdných parkovacích míst, aby se to počítač naučil. 

„Na základě toho se ta neuronová síť naučí, jak vypadá auto, jak vypadá volné parkovací místo a potom při klasifikaci porovnává nový vzorek s tím natrénovaným modelem,“ říká autor programu Václav Stránský. 

Systém na chytré parkování. - Foto: Václav Stránský

Kamera rozpozná pohyb a počítač vyhodnotí, jestli auto přijíždí nebo odjíždí. Dokáže taky vypočítat průměrnou dobu na parkovišti, nebo která z míst jsou řidiči opomíjena a tam je pak třeba pomocí světelné cedule nasměruje. Stránský teď v programu vychytává poslední chyby. 

„Jeden automobil zakrývá nějaký jiný, například přijede-li velká dodávka. K chybě dochází také v noci a třetí případ častých chyb, když jsou na parkovacím místě nějaké ostré stíny, které tvarem připomínají automobil,“ přibližuje potíže. 

V Brně se v současnosti používají počítadla kapacity spojená se závorou nebo parkovací čidla. 

„Jejich nevýhoda je ta, že pro každé parkovací místo musí být senzor, což je náročné jak finančně, tak i instalací a údržbou,“ upozorňuje na slabinu Václav Stránský. 

Jeho program by měl být levnější a rychlejší na instalaci. Spolupráci soukromých firem se studenty při škole podporuje proděkan Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického Vít Beran. 

„Je důležité, jestli jste iniciativní, proaktivní, jestli se o věc zajímáte a nestačí vám jen těch pár věcí, co jste se naučili ve druháku, ale těch pět let makáte na tom svým,“ konstatuje proděkan. 

Svůj program teď Václav Stránský testuje v Dánsku, za pár týdnů ukončí studium na vysoké škole a chce v práci pokračovat. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 23.10.2017 16:40 do 18:45; v ulici Malinovského náměstí v obci Brno , délka 67m; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka, která brání provozu na celé vozovce nebo její části; OA x tramvaj bez zranění ...
  Od 23.10.2017 16:10 do 18:15; na silnici 374 u obce Brno , délka 659m; směr Bílovice nad Svitavou; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  ulice Havelkova, Brno-Bohunice, práce na inženýrských sítích, Od 25.10.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, Částečná uzavírka ul. Havelkova v úseku u křižovatky s ul. Běloruská a Dlouhá, průjezd jedním jízdním ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace