Student VUT vymýšlí program, který navede řidiče k prázdnému parkovacímu místu

Václav Stránský - Foto: Igor Šefr

Václav StránskýFoto: Igor Šefr

Student z brněnského Vysokého učení technického vymýšlí systém chytrého parkování, který vás navede přímo k prázdnému místu.

Při hledání volného místa na přeplněném parkovišti třeba u nákupního centra by už brzy mohl pomáhat systém brněnského studenta. Václav Stránský pracuje na projektu chytrého parkování už od začátku studií na informatice a jeho vynález teď testuje na svém parkovišti soukromá firma v Dánsku. 

Stačí obyčejná průmyslová kamera namířená na parkoviště a počítač. V něm speciální program Václava Stránského rozpozná, kde jsou na parkovišti volná místa. Jak sám říká, nejprve musel do systému zadat tisíce fotek obsazených a prázdných parkovacích míst, aby se to počítač naučil. 

„Na základě toho se ta neuronová síť naučí, jak vypadá auto, jak vypadá volné parkovací místo a potom při klasifikaci porovnává nový vzorek s tím natrénovaným modelem,“ říká autor programu Václav Stránský. 

Systém na chytré parkování. - Foto: Václav Stránský

Kamera rozpozná pohyb a počítač vyhodnotí, jestli auto přijíždí nebo odjíždí. Dokáže taky vypočítat průměrnou dobu na parkovišti, nebo která z míst jsou řidiči opomíjena a tam je pak třeba pomocí světelné cedule nasměruje. Stránský teď v programu vychytává poslední chyby. 

„Jeden automobil zakrývá nějaký jiný, například přijede-li velká dodávka. K chybě dochází také v noci a třetí případ častých chyb, když jsou na parkovacím místě nějaké ostré stíny, které tvarem připomínají automobil,“ přibližuje potíže. 

V Brně se v současnosti používají počítadla kapacity spojená se závorou nebo parkovací čidla. 

„Jejich nevýhoda je ta, že pro každé parkovací místo musí být senzor, což je náročné jak finančně, tak i instalací a údržbou,“ upozorňuje na slabinu Václav Stránský. 

Jeho program by měl být levnější a rychlejší na instalaci. Spolupráci soukromých firem se studenty při škole podporuje proděkan Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického Vít Beran. 

„Je důležité, jestli jste iniciativní, proaktivní, jestli se o věc zajímáte a nestačí vám jen těch pár věcí, co jste se naučili ve druháku, ale těch pět let makáte na tom svým,“ konstatuje proděkan. 

Svůj program teď Václav Stránský testuje v Dánsku, za pár týdnů ukončí studium na vysoké škole a chce v práci pokračovat. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  silnice III/15276 (ulice Moravanská), Brno-jih, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 01.10.2017 23:59, částečná uzavírka z důvodu realizace stavby „Hala Moravany – vybudování komunikace, ...
  ulice Zelný trh, mezi křižovatkami ulic Starobrněnská a Radnická, Brno-střed, Brno, uzavřeno, Od 07.09.2017 00:00 Do 31.12.2017 23:59, Úplná uzavírka ul. Zelný trh před objektem č.or. 14/16 - v délce ...
  silnice III/3842, ulice Kohoutovická, Stará dálnice v obci Brno-Žebětín, práce na silnici, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 17.09.2017 07:00 Do 08.10.2017 23:59, v rámci stavebních úprav křižovatky ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace