Jak pracují vodní záchranáři? Celý den a zadarmo

Den se záchranáři na Nových mlýnech. - Foto: Tomáš Jelen

Den se záchranáři na Nových mlýnech.Foto: Tomáš Jelen

Vodní záchranáři jsou dobrovolníci, kteří ve svém volném čase dohlíží na bezpečnost koupajících se lidí v kempech a na plážích velkých přehrad.

Na jihu Moravy fungují čtyři skupiny vodní záchranné služby. Přes léto zpravidla drží nepřetržitou pohotovost v kempech a na plážích velkých přehrad. Jsou to dobrovolníci, kteří jako záchranáři pracují ve svém volném čase. 

Jak vypadá jejich pracovní den, natáčel na Novomlýnských nádržích reportér Tomáš Jelen. 

Před vstupem do člunu se ale musel vybavit přilbou a záchrannou vestou. V loděnici jej zaujalo, že si vodní záchranář přivázal klíčky od lodě k noze. 

Den se záchranáři na Nových mlýnech. - Foto: Tomáš Jelen

„To je vlastně pojistka. V případě, že bych vypadl z člunu, tak to vytrhnu a člun se zastaví. Nedojde k tomu, že bych třeba spadl pod motor a člun ujel pryč,“ vysvětluje Leoš Novák. 

Den se záchranáři na Nových mlýnech. - Foto: Tomáš Jelen

Člun může po hladině uhánět rychlostí až 60 kilometrů za hodinu. Z člunu záchranáři sledují nejen břeh, ale i nežádoucí předměty na hladině, které by mohly být nebezpečné pro lodní provoz. 

Den se záchranáři na Nových mlýnech. - Foto: Tomáš Jelen

„Takové překážky musíme označit. Zaměřit GPSkou, označit. Po případě když to jde vytáhnout, tak vytáhnout z vody ven. Jezdí tady parník a jachty, tak aby se nestal nějaký úraz nebo nedošlo k poškození nějaké té lodi,“ vysvětluje záchranář. 

Den se záchranáři na Nových mlýnech. - Foto: Tomáš Jelen

Kromě toho sledují plavce ve vodě a dohlíží na sportovce na hladině. Nové mlýny jsou populární jak mezi jachtaři, tak u příznivců takzvaného kiteboardingu – kdy surfaře na prkně pohání velký „padák“ nazývaný kite (tedy drak). 

„Záchranáři na Nových mlýnech od roku 2001 tuhle činnost vykonávají dennodenně bez nároku na odměnu,“ říká ředitel vodních záchranářů na Novomlýnských nádržích Stanislav Hrdlička. 

Den se záchranáři na Nových mlýnech. - Foto: Tomáš Jelen

Stejně jako ostatní skupiny vodní záchranné služby v Česku i tato funguje jako zapsaný spolek. Záchranáři jsou tedy dobrovolníci a spolek nedostává žádné peníze od státu. 

Jejich příjmy pochází z velké části z příspěvku od Jihomoravského kraje. Ten pokrývá náklady na pohonné hmoty, opravy, investiční prostředky na novou techniku, jako například rychlý záchranný automobil nebo čluny, nebo nákladní vozidlo od hasičského záchranného sboru a starou sanitku, kterou zrenovovali a používají. 

Jihomoravský kraj letos rozdělil mezi čtyři skupiny vodních záchranářů asi dva a tři čtvrtě milionu korun. Na zbytek nákladů si musí jednotlivé spolky vydělat. Třeba pořádáním kurzů nebo zajišťováním první pomoci na kulturních a sportovních akcích.
 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 22.10.2017 01:10 do 03:15; v ulici Lidická v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA, bez zranění
  D1, mezi km 189.8 a 189.6, ve směru Praha, práce na silnici, jízdní pruh pro pomalá vozidla uzavřen, Od 22.10.2017 14:00 Do 22.10.2017 15:00, Pozor!, Údržba a opravy vozovek AB, zdroj: ŘSD
  Od 20.10.2017 20:30 do 22.10.2017 21:00; v ulici Královopolský tunel v obci Brno , délka 1km; tunel uzavřen

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace