V Brně se začal stavět nový Moravský zemský archiv

Aktuálně

Aktuálně

Oficiálně poklepáním základního kamene začala v Brně stavba nového Moravského zemského archivu. Komplex přijde na 600 milionů korun a hotový by měl být do dvou let. Hlavním přínosem má být vytvoření odpovídajícího prostředí pro cenné dokumenty i pro badatele.

Moravský zemský archiv vznikl v roce 1839 a od té doby se potýká s nedostatkem prostor. " Momentálně jsme na sedmnácti místech ve třech stávajících krajích, a to v naprosto nevhodných podmínkách, které nejsou uzpůsobeny pro Moravský zemský archiv," říká ředitelka Moravského zemského archivu Kateřina Smutná. 

V sousedství univerzitního kampusu v městské části Brno - Bohunice se tedy bude stavět depozitář pro osmdesát kilometrů archivního materiálu a zároveň budova pro archiváře, kteří s ním budou pracovat. "Takže tam vznikne badatelna pro sto osob, , síň pro výstavy zajímavých dokumentů a nebo výukový sál," vypočítává ředitelka Smutná. 

Moravský zemský archiv uchovává především národní kulturní památku, kterou jsou Moravské zemské desky, což byla předchůdkyně pozemkových knih. "Moravské zemské desky obsahují zápisy o převodech šlechtického majetku, takže se tam najdou nejstarší zmínky o moravských obcích a jsou tam úžasné poklady pro výzkum vlastivědy," dodává ředitelka Moravského zemského archivu Kateřina Smutná. 

Nový archiv vyroste na místě, kde byly před časem nalezeny předměty z mladší doby kamenné. Proto k pondělnímu poklepu základního kamene symbolicky posloužila 8000 let stará kamenná sekyrka. 

Pořad: Radionoviny  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-pátek 17:00  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 26.6.2017 08:25 do 11:35; v ulici Bauerova v obci Brno; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; NA x OA bez zranění ...
  silnice II/374 (ulice Provazníkova), Brno-Maloměřice a Obřany, Brno, práce na silnici, Od 26.06.2017 00:00 Do 30.06.2017 23:59, Uzavření levého odbočení směr Maloměřice v křižovatce silnice I/42 se silnicí ...
  Od 26.6.2017 08:00 do 10:05; v ulici Sportovní v obci Brno; u hotelu AVANTI; nehoda autobusu; 2 havarovaná vozidla; OA x BUS bez zranění, překážku netvoří.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace