Zaměstnanci Národního divadla Brno protestují proti uzavření Janáčkovy opery

Protestující divadelníci na zasedání brněnského zastupitelstva - Foto: Vladan Dokoupil

Protestující divadelníci na zasedání brněnského zastupitelstvaFoto: Vladan Dokoupil

Desítky umělců a dalších pracovníků scény se dnes na úvod zasedání městského zastupitelstva ozvaly proti úsporám, propouštění a možnému uzavření Janáčkova divadla. Bojí se, že se kvůli tomu rozpadne špičkový operní soubor, který tam působí.

Divadlo potřebuje opravu a magistrát proto zvažuje, že budovu až na rok uzavře. Zatím se Janáčkovo divadlo opravovalo po etapách vždy během divadelních prázdnin. 

Roční odstávka souboru může podle umělců napáchat velké škody - Foto: Vladan Dokoupil

Roční odstávka souboru může podle umělců napáchat velké škodyFoto: Vladan Dokoupil

Umělci žádají, aby to tak pokračovalo i nadále, případně aby jim bylo nabídnuto náhradní místo působení. „Roční odstávka souboru může přinést velké škody,“ míní operní pěvkyně Jitka Zerhauová. 

 

Operní pěvkyně Jitka Zerhauová varuje před roční odstávkou sobouru

Vložit na svůj web

Janáčkovo divadlo v Brně - Foto: Vladan Dokoupil

Janáčkovo divadlo v BrněFoto: Vladan Dokoupil

Ředitel brněnského Národního divadla Daniel Dvořák by uvítal, kdyby se město rozhodlo pro některou z variant oprav co nejdříve. „Čím dříve to rozhodnutí padne, tím lépe,“ dodal Dvořák. 

Brno zatím investovalo do postupných oprav Janáčkova divadla asi půl miliardy korun. Zatím není jasné, kdy radní rozhodnou o dalším postupu. 

Postoj radních však naznačil primátor Roman Onderka když řekl, že pokud se nezačne divadlo brzy opravovat, "spadne městu na hlavu". 
 

 

Janáčkovo divadlo se podle brněnského primátora Romana Onderky bez delší opravy neobejde

Vložit na svůj web

Kvůli škrtům radnice už přišlo v divadle o práci padesát lidí ze šesti set. Primátor Roman Onderka jim odpověděl, že jsou úspory nutnou realitou. Brno totiž kvůli krizi vybírá na daních oproti minulosti o stamiliony korun ročně méně a přišlo i o jiné příjmy. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  D1, mezi km 190.7 a 191, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, neprůjezdný pravý jízdní pruh, Od 13.12.2017 19:35 Do 14.12.2017 01:00, údržba a opravy vozovek AB, zdroj: ŘSD
  ulice Francouzská, Brno-sever, uzavřeno, stavební práce, Od 04.12.2017 00:00 Do 30.06.2018 23:59, ulice Francouzská z důvodu opravy komunikace v termínu od 4.12.2017 do 18.12.2017 - celá ulice Francouzská, ...
  ulice Dvorského, Brno-střed, Brno, uzavřeno, práce na silnici, Od 04.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, Dvorského v Brně v úseku mezi ulicemi Polní a Opavská a mezi ulicemi Opavská a Vsetínská a částečná ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace