Brněnští divadelníci demonstrovali za Janáčkovu operu, radnice o ní zatím nerozhodla

19. říjen 2011

Zaměstnanci brněnské Janáčkovy opery a jejich příznivci dnes protestovali proti údajnému plánu rozpuštění souboru a úsporám v brněnské kultuře. S hlasitým pískáním, ale také s hudbou prošli od Mahenovy činohry přes náměstí Svobody na Moravské náměstí a brněnským zastupitelům a radním sdělili dva základní požadavky: Zachovat operu a odvolat ředitele Národního divadla Brno Daniela Dvořáka. Vedení Brna odpovědělo, že zatím o ničem nebylo definitivně rozhodnuto. Janáčkovo divadlo podle radnice nutně potřebuje větší opravu a dočasnému uzavření se proto možná nevyhne. Nutnost úspor pak prý vyplývá z reality rozpočtu města.

Dirigent Jaroslav Kyzlink zdůrazňuje, že v tuto chvíli protestující nebojují zdaleka jen o vlastní práci, ale hlavně o zachování souboru, který má i mezinárodní věhlas: „Je bezpočet variant řešení této situace. Nedělá se to ale tímto silovým způsobem. Když někdo v září řekne, že by se opera měla v květnu zavřít a znovu otevřít v prosinci, tak je to fantasmagorický nápad.“

Přes ostrou kritiku záměru dnes primátor Roman Onderka Českému rozhlasu Brno řekl, že i o této variantě - tedy dočasném rozpuštění opery - se jednalo. Osobně se k ní ale nepřiklání: „I tato varianta je na stole. Celkem je ve hře čtyři, možná pět variant řešení. Já osobně zastávám názor, že by k úplnému rozpuštění opery dojít nemělo.“

Vedení Brna ohlásilo úsporná opatření už dříve. Kromě plánovaného poklesu investic v příštím roce a dalších zásahů mají snížit rozpočet o pětinu všechny příspěvkové organizace města včetně kulturních institucí. Potřebu úspor zdůvodňuje realitou rozpočtu. Roční příjmy Brna například jen z výnosu z daní podle údajů magistrátu stále pokulhávají o stovky milionů korun za částkami, které z tohoto zdroje město získávalo například v roce 2008 před vypuknutím krize.

Spustit audio