Brněnské starosty zlobí Česká pošta. S jejími službami nejsou spokojeni

Na poštách se tvoří dlouhé fronty. - Foto: Filip Jandourek

Na poštách se tvoří dlouhé fronty.Foto: Filip Jandourek

Obyvatelé Brna i tamní starostové si dál stěžují na problémy s Českou poštou. Na dnešním sněmu se rozhodli, že na státní podnik sami nestačí a žádají, aby se za ně postavilo vedení města včetně primátora.

Dlouhé fronty nezmizely, problémy s doručováním dopisů a balíků trvají. Starostové brněnských čtvrtí si dál stěžují na služby České pošty ve městě. 

Podle některých se sice situace za poslední půlrok mírně zlepšila a krajští zástupci státního podniku s radnicemi lépe komunikují. Přesto se dnes sněm starostů dohodl, že na potíže sami nestačí a žádají o pomoc brněnské radní. 

„Ta pošta je hrozně malá, tam jsou neustále fronty. Oni říkali, že se to bude snad někam stěhovat, ale nevím,“ stěžuje si jeden ze zákazníků České pošty v Řečkovicích. A rozhodně není sám. 

Pobočka obsluhuje pět čtvrtí, celkem 25 tisíc lidí. Dojíždět tam musí třeba obyvatelé Jehnic, kde na konci února přestala fungovat služba Pošta Partner. Výdejní místo zaniklo s tamním obchodem. 

„Pošta se velice snadným způsobem zbavila zodpovědnosti za doručování zásilek s tím, že požaduje po nás, abychom si sami našli někoho, kdo tuto službu bude v naší městské části vykonávat,“ říká nezávislý starosta Václav Šicha. 

Na opakované výzvy úřadu ale nikdo neodpověděl. A pošta mezitím odmítla i žádost sousedních Medlánek a Ivanovic o službu Pošta Partner. Odůvodnila to tím, že vyhodnocuje změny na řečkovické poště, které před půl rokem starostům slíbila. 

„Od 1.9. jsme prodloužili otevírací dobu pro veřejnost. Nyní tedy každý všední den mohou klienti navštívit tuto poštu od 8:00 do 18:30. Navíc jsme přidali jednu přepážku a do konce roku plánujeme přidat ještě specializovanou přepážku na finanční služby,“ vysvětluje mluvčí státního podniku Matyáš Vitík. 

Plánují se přesuny poboček 

Vedení Brna mezitím plánuje, že by přetíženou pobočku přestěhovalo asi o tři sta metrů dál do nové budovy. Dům v ulici Terezy Novákové ale bude stát nejdřív za tři roky. 

„Tam jsou jednání teprve na začátku. Město samo ještě ani nezpracovává projektovou dokumentaci pro stavbu těch budov,“ upřesňuje starosta Řečkovic a Mokré Hory Marek Viskot z ČSSD. 

Samotná pošta zatím připravuje přesun poboček třeba v Bystrci, Brně-severu, Novém Lískovci a možná v Králově Poli. Tamní starostka Karin Karasová z hnutí ANO je s poštovními službami v její městské části také dlouhodobě nespokojená. 

„Na sněmu starostů jsme se dohodli, že žádáme vedení města Brna, aby začalo jednat s nejvyššími představiteli České pošty a začalo opravdu tyto nesnáze řešit na nejvyšších úrovních, protože se nám zdá, že pracovníci tady na ředitelství Jihomoravského kraje tyto věci nejsou schopni řešit, není to v jejich kompetenci,“ říká. 

Chybí pošťáci, lidé nechtějí ani za přepážky 

Pošta nejen v Brně má ještě jeden problém: Nezaměstnanost. Připouští to i mluvčí pošty Matyáš Vitík. 

„Na pozice, které hledáme, jak na doručovatele, tak na pracovníky přepážek, se lidi úplně nehrnou. Spustili jsme různé náborové akce, to znamená, že na posílení stavu pracujeme dlouhodobě a doufáme, že se stabilizuje co nejdřív,“ přibližuje problém mluvčí. 

Jihomoravští zástupci České pošty do té doby slibují, že s brněnskými starosty budou jednat dál. O zamýšlených krocích chtějí dopředu informovat i primátora Brna a jihomoravského hejtmana. 

Autor:  Tomáš Kremr
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  ulice Šámalova, Brno-Židenice, Brno, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 21.11.2017 12:00 Do 30.11.2017 23:59, uazvírka ulice Šámalova (spojnice mezi ul. Lazaretní a Zábrdovická) v úseku od pozemku ...
  silnice I/42 (ulice Žabovřeská - ulice Hradecká), Brno, uzavřeno, stavební práce, Od 26.11.2017 00:00 Do 16.12.2017 23:59, Z důvodu realizace stavby dodatečných protihlukových opatření na silnici I/42 ...
  ulice Medlánecká, Brno, uzavřeno, práce na silnici, Od 25.11.2017 06:00 Do 25.11.2017 23:59, Uzavírka komunikace Medlánecká (kromě MHD) cca u č. 5 (dva až tři dny v termímech 11.11., 17.11., 18.11., 25.11., ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace