Dělníci začali rozebírat těžní věž dolu Jindřich II ve Zbýšově na Brněnsku

Nejhlubší důl v Rosicko-Oslavanské černouhelné pánvi přijde o svoji dominantu. Na těžní věž jámy Jindřich II se dnes vrhnou dělníci s těžkou technikou. Čtyřicet sedm metrů vysokou hrázděnou stavbu budou postupně rozebírat několik měsíců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžní věž dolu Jindřich II ve Zbýšově

Těžní věž dolu Jindřich II ve Zbýšově | Foto: Tomáš Jelen | Zdroj: Český rozhlas

„Odstřelit věž se nemůže, protože jsme nad plynujícím dolem, takže jakékoli trhací práce nejsou povoleny,“ vysvětluje Radek Vincenci, který bude mít rozebírání těžní věže na starosti.

„Stavba je vyzděná hrázděnou vyzdívkou, bude demontována odshora dolů. Nejdřív se rozebere střecha a potom pomocí vysokého jeřábu se začnou demontovat železné prvky uvnitř, které se budou spouštět na povrch,“ upřesňuje postup prací.

Bourání budovy z šedesátých let minulého století je poslední fází likvidace dolu. Předtím bylo potřeba zajistit samotnou jámu mohutnou vrstvou betonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dělníci začali rozebírat těžní věž dolu Jindřich II ve Zbýšově. Ještě před tím si ji prohlédl reportér Tomáš Jelen

„V hloubce 38 metrů pod povrchem je vytvořená železobetonová zátka, která zajišťuje tu jámu. A po povrch je potom v dvoumetrových vrstvách zabetonována až na úroveň ohlubně,“ říká Petr Kříž, který na sanaci starých dolů dohlíží.

Nejhlubší černouhelný důl na Rosicko-oslavanské pánvi i v celé střední Evropě už nefunguje 23 let a z velké většiny ho zaplnila voda. Už za několik měsíců bude slavnou hornickou historii tohoto areálu připomínat pouze malý betonový monument nad jámou.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme