Farmářské slavnosti u Lipůvky nabídly jehněčí guláš i kozí sýry

Jehněčí guláš - Foto: Vlasta Gajdošíková

Jehněčí gulášFoto: Vlasta Gajdošíková

V přírodním areálu Zlobice u Lipůvky na Blanensku se v sobotu konaly Farmářské slavnosti.

Akce, kterou pořádá ministerstvo zemědělství a Asociace soukromého zemědělství postupně na různých farmách po celé republice, má za cíl podpořit místní farmáře a pěstitele. 

Návštěvníci mohli ochutnat farmářské produkty, zúčastnit se zábavného programu pro dospělé a soutěží pro děti. 

 

Sobotní Farmářské slavnosti v areálu Zlobice u Lipůvky navštívila také reportérka Vlasta Gajdošíková

Vložit na svůj web

Protože v bývalém vojenském areálu na Zlobici hospodaří firma Oveko, založená Svazem chovatelů ovcí a koz, všechno se točilo právě kolem těchto zvířat. 

Kromě spřádání vlny, tkaní a výroby plsti, bylo možné ochutnat a nakoupit kozí a ovčí sýry, čerstvé mléko a máslo, jehněčí guláš a spoustu dalších dobrot. „Cílem akce totiž bylo zpropagovat místní produkty,“ zdůraznil ředitel Oveka Richard Konrád. 

Slavnosti v průběhu dne navštívily tisíce lidí. Většinou proto, že chtěli nakoupit čerstvé farmářské produkty. „Je to tady krásné,“ pochvalovala si návštěvnice Naďa Bodová, „konečně se naši farmáři dostávají prosazují, zaslouží si to.“ 

V chovu ovcí a koz Česká republika rozhodně nepatří k velmocím. Předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Vít Mareš si ale na situaci v oboru nestěžuje. „Od roku 2000 stále narůstají početní stavy ovcí,“ konstatoval spokojeně Mareš, „v letošním roce čítají už 220 tisíc kusů.“ 

Farmářské slavnosti v přírodním areálu Zlobice u Lipůvky zakončil koncert skupiny Hop Trop a Wabiho Daňka a Country večer. 

Pořad: Dobré ráno, Moravo!  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-neděle 05:00  |  Délka pořadu: 190 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 21.11.2017 12:25 do 14:30; v ulici Slovinská v obci Brno; křiž. s ul. Svatopluka Čecha; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění, blokace provozu.
  Od 21.11.2017 12:10 do 14:15; v ulici Vídeňská v obci Brno; směr Vídeň; Pozor! Předmět na vozovce; půlmetrový pytel s polystyrenem mezi JP.
  ulice Šámalova, Brno-Židenice, Brno, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 21.11.2017 11:00 Do 30.11.2017 23:59, uazvírka ulice Šámalova (spojnice mezi ul. Lazaretní a Zábrdovická) v úseku od pozemku ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace