FOTO: Nový kostel na Lesné bude kulatý s pětimetrovým duhovým oknem

Základní kámen kostela blahoslavené Marie Restituty posvětil papež Benedikt XVI. - Foto: Vlasta Gajdošíková

Základní kámen kostela blahoslavené Marie Restituty posvětil papež Benedikt XVI.Foto: Vlasta Gajdošíková

Poklepáním základního kamene včera na brněnském sídlišti Lesná začala stavba nového kostela.

V Brně v úterý odpoledne slavnostně začala stavba nového kostela. Vyroste v centru nejstaršího tamního sídliště Lesná, hned vedle duchovního centra blahoslavené Marie Restituty v Nezvalově ulici. Této brněnské rodačce bude také zasvěcený. 

Věřící o stavbu kostela na Lesné usilovali přes padesát let. S prostorem pro duchovní nebo kulturní centrum ostatně počítali už autoři sídliště. Nejprve budování kostela bránila politická situace, po roce 1989 zase komplikovaný výběr projektu a také nedostatek peněz. 

V roce 2004 otevřela farnost duchovní centrum, které dodnes slouží ke konání bohoslužeb. Myšlenky na stavbu kostela se ale věřící nevzdávali. Dokazuje to i fakt, že si v roce 2009 při návštěvě papeže Benedikta XVI. v Brně od něj nechali požehnat základní kámen této stavby. Právě ten včera slavnostně poklepali. 

Originální kostel bude mít kruhový půdorys. - Foto: Archiv Ateliéru Štěpán

Kostel bude mimořádný i svým vzhledem. Bude mít kruhový půdorys a zvonici se zvonkohrou. Architekt Marek Štěpán zvolil tvar kruhu, protože podle něj je znamením něčeho božského a současná liturgie má ke kruhu blízko. 

U stropu kostela bude pětimetrové okno v barvách duhy. - Foto: Archiv Ateliéru Štěpán

Oblost stavby bude kontrastovat s hranatými tvary panelových domů a zajímavý bude také přístup denního světla. V horní části stavby bude po celém jejím obvodu asi pět metrů vysoké okno v barvách duhy a podle toho, z které strany bude svítit slunce, takovou bude mít světlo v interiéru barvu. 

Kostel doplní zvonice se zvonkohrou - Foto: Archiv Ateliéru Štěpán

Podle místního faráře Pavla Hověze bude na stavbu a vybavení kostela potřeba si 100 milionů korun. Peníze získává farnost výhradně od soukromých dárců. Zatím vybrala asi 60 milionů korun. Počítá s tím, že si bude muset vzít i úvěr. 

Stavba ubere parkovací místa 

Stejně jako všechny stavby i budování nového kostela bude znamenat omezení pro obyvatele, kteří žijí v blízkosti staveniště. Stavební práce v podstatě začaly už před několika dny předáním a přípravou staveniště. Výkopové práce, které budou znamenat asi největší pohyb stavebních strojů, zeminy a materiálu, ale přijdou na řadu v příštích dnech. 

Kostel na Lesné chtějí věřící postavit už přes padesát let. - Foto: Vlasta Gajdošíková

Na ulicích, kudy budou auta stavbařů jezdit, jsou už teď značky se zákazem zastavení v místech, kde obyvatelé běžně parkují. Pro ně bude toto omezení značné. Vedení městské části slibuje, že dohlédne na to, aby stavbaři dodržovali podmínky stanovené ve stavebním povolení a pokud možno co nejméně stavbou obtěžovali obyvatele v okolí. Výstavba kostela, který bude jednou z největších podobných staveb v brněnské diecézi, má trvat víc než rok a půl. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 20.10.2017 02:10 do 12:00; v ulici Kotlářská v obci Brno , délka 315m; vyloučen provoz v daném úseku ul. Kotlářské a v přilehlých ulicích, náhradní dopravu řeší provozní ředitelé dopravních podniků ...
  silnice I/42, Brno, tunel uzavřen, práce na silnici, Od 20.10.2017 21:00 Do 22.10.2017 21:00, Královopolský tunel a galerie - částečná a úplná uzavírka z důvodu plánované údržby a čištění. Noční uzavírka ...
  Od 2.11.2017 21:00 do 3.11.2017 03:45; v ulici Koželužská v obci Brno; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení Brno - Mělník ve 2 soupravách v konvoji. Parametry NN: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace