Hledají se noví dárci krve. Současní stárnou, mladí se nehrnou

Krevní transfuze (ilustrační foto) - Foto:  Français

Krevní transfuze (ilustrační foto)Foto:  Français

Dárci krve stárnou a mladí nepřibývají zdaleka tak rychle, jak by nemocnice potřebovaly. Nepomáhají ani různé akce, které mají darování krve zatraktivnit.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky bylo v červnu v Česku zhruba 280 tisíc dárců krve, pravidelně ale chodí darovat asi 200 tisíc z nich. 

Problémy jsou i na Zlínsku. „Aktivních dárců je asi pět tisíc, ale jejich průměrný věk se zvyšuje,“ upozorňuje primářka Yvetta Stavařová z Baťovy nemocnice ve Zlíně. Podle ní část mladých lidí chodí raději darovat za peníze plazmu a na transfúzní stanici nezamíří. 

Ve městě tak nabízí firma za odběr plazmy 550 korun. Až osmdesát procent dárců přitom tvoří studenti. 

Výrazné benefity mají přitom i dárci krve. Je to odpočet ze základu daně ve výši tři tisíce korun za každý odběr, nebo den volna v samotný den odběru. Dárci proplatí i jízdné. Odměňují také pojišťovny, například VZP dává stovky korun ročně na vitamíny. 

Transfúzní stanice nabízejí i benefity, jako například slevy na masáže, do restaurací, dokonce na taxi služby. Organizují se divadelní představení a koncerty pro dárce krve. 

S vlastní iniciativou přišla před šesti léty i asistentka ředitele na zlínské zdravotnické škole Světlana Jančaříková. Ta organizuje Společné darování krve, kterého se účastní třeba studentky a učitelky školy. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Zlín
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Srážky: přeháňky, I/42 MUK Hlinky (SOS hláska)
  Srážky: přeháňky, I/23 Pisárecký tunel - sever
  Srážky: přeháňky, I/42 Husovický tunel - sever

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace