Houby rostou jako na objednávku, ve Vsetíně a Valašském Meziříčí je vystavují

Houbová expozice na zámku. - Foto: Roman Verner

Houbová expozice na zámku.Foto: Roman Verner

Muzea ve Vsetíně a Valašském Meziříčí vystavují živé houby.

Výstavy živých hub můžete v těchto dnech najít ve Vsetíně a Valašském Meziříčí. Pracovníci Muzea regionu Valašsko přinesli do tamních zámků to nejzajímavější z okolních lesů. Návštěvníci uvidí známé druhy stejně jako přísně chráněné houby. 

Expozici tvoří model lesa, kde je spousta pařezů, mechu, ale také hub, které po deštích začaly růst. Autor výstavy Jan Husák konstatuje, že se pomalu, ale jistě začínají klubat. 

Hřib z Valašska. - Foto: Roman Verner

Součástí výstavy je například i kolosální hřib, který navíc vypadá velmi zdravě. Pro houbaře má Jan Husák dobré zprávy. 

Jedovatá krása. - Foto: Roman Verner

„U nás rostou poměrně značně, ale kdybychom se vydali ještě na západ, do Čech, tak tam je teď vyloženě hřibová smršť. Ale tím, že jsme měli poměrně suché léto, tak hřiby začínají vykukovat teprve teď. Máme tady i nějaké hřibovité, například klasický hřib smrkový, křemenáče, kozáky a tak dále. To jsou krásné a velice zdravé houby,“ upozorňuje. 

Kapitální bedla. - Foto: Roman Verner

Na výstavě jsou k vidění i houby, které by laika vůbec nenapadlo sbírat, ale jsou vzácné. Kupříkladu exemplář, který se podobá růžovému mozku. 

Valašské klouzky. - Foto: Roman Verner

„Je to mozkovka rosolovitá. Zdá se mi, že to je zatím takový nejvzácnější objev dnešního dne. Je to houba, která patří do červeného seznamu ohrožených hub, takže je vzácná. Je to opravdu houba, která svým vzhledem připomíná mozek, podle toho vypadá i její název,“ doplňuje Jan Husák. 

Zátiší s muchomůrkami. - Foto: Roman Verner

Na výstavu přispěl i Jiří Novák, který přinesl obrovský vějíř hub. „To byl vějířovec obrovský. To je houba, která roste na pařezech už trošku trouchnivých listnatých stromů. Někdy roste zdánlivě i ze země,“ vysvětluje. 

Úlovky vsetínských muzejníků. - Foto: Roman Verner

Letošní úroda teprve začíná, ale lze najít i některé druhy hub, které si zatím dávaly na čas, přežily to dlouhé suché léto a teprve teď se objevují. Jiří Novák při svých procházkách ašel například lesklokorku lesklou, lesklokorku jehličnanovou, dokonce i vzácnou a chráněnou hlívu chlupatou. 

Po návratu z lesa. - Foto: Roman Verner

„Hlíva chlupatá roste nejčastěji na bukových pařezech a pozná se, že je krásně do fialova zbarvená a má na sobě krátké štětičky na klobouku. Jinak roste v trsech podobně jako hlíva ústřičná. Tato hlíva je nejedlá, protože je hořká,“ vysvětluje mykolog. 

Výstavy v obou zámcích potrvají až do neděle. 

Autor:  Roman Verner
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 23.10.2017 09:45 do 11:50; v ulici Jurkovičova v obci Brno , délka 73m; čp. 15; nehoda nákladního vozidla; střet popelářské vozidla s chodcem, se zraněním.
  Od 23.10.2017 09:05 do 11:10; v ulici Příční v obci Brno; dopravní problém; neprůjezdné, překážka na vozovce; OA blokuje ulici. PČR odklání provoz.
  D1, mezi km 197.2 a 197.6, ve směru Bohumín – PL, práce údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 12:00, , * jiný důvod, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace