Ježíškova vnoučata: Pan Karel z domova na Lesné by rád vydal sbírku básní

Pan Karel z Domova pro seniory na Okružní píše básničky. - Foto: Tereza Kadrnožková

Pan Karel z Domova pro seniory na Okružní píše básničky.Foto: Tereza Kadrnožková

Právě dnes, přesně od 13 hodin a 11 minut se všichni můžeme stát Ježíškovými vnoučaty. Od této hodiny je totiž možné přihlásit se ke splnění přání zaregistrovaného v seznamu. Přání patří obyvatelům domovů pro seniory, kteří mnohdy nemají nikoho, kdo by jim byť drobné vánoční přání vyplnil.

Stovky přání a tisíce zájemců, kteří chtějí pomoci. Za každým z přání v seznamu je lidský příběh a my vám některé z nich budeme vyprávět. Dnes se podíváme do Domova pro seniory na Okružní ulici v brněnské Lesné. 

„Vymyslel jsem hymnu domova na Okružní,“ chlubí se osmadevadesátiletý Karel. Do domova přišel spolu s manželkou před pěti lety. Jeho životní láska už nežije, děti ani sourozence nemá. 

Ježíškova vnoučata - Foto: Aleš Vavřík

Rozhodl se ale, že bude dobrou náladu i dál rozdávat lidem kolem sebe. Každé ráno v šest hodin vstává a pročítá noviny. S aktualitami pak seznamuje ostatní v domově. 

„Rád dělám něco, co se ostatním líbí. Snažím se to dělat, i když třeba nejsem v kondici,“ konstatuje pan Karel. 

Hymna Domova pro seniory na Okružní. - Foto: Tereza Kadrnožková

Jeho vášní ale je psaní básniček. Když na besídce zjistil, že jedna z ošetřovatelek má zrovna narozeniny, odešel a za deset minut se vrátil s veršovaným věnováním. Ve složkách jich má založených asi dvě stě. A tak jeho vánoční přání asi nikoho nepřekvapí. 

„Děvčata už asi před půl rokem přišly s tím, že bych měl vybrat některé moje básničky a měl bych z toho udělat takový nějaký svazek, sbírku,“ prozrazuje Karel. 

Zatímco Karel by rád viděl své básně vydané ve sbírce, jeho kamarád si přeje plavbu Karibikem. Sociální pracovnice Marie Přidalová jmenuje další z celkem osmi přání, které si klienti z Lesné vymysleli. 

„Jedna naše klientka se rozmáchla do všech stran, že by chtěla výlet do Istanbulu a mikrovlnnou troubu. A pak přišla s tím, že by vlastně ten výlet asi nezvládla, tak by si přála jen tu mikrovlnnou troubu,“ směje se Přidalová. 

Jestli se přání pana Karla a dalších opuštěných seniorů splní, záleží i na posluchačích Českého rozhlasu. Podrobnosti se dozvíte na internetových stránkách projektu. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 18.11.2017 13:45 do 17:50; v ulici Žabovřeská v obci Brno; Směr tunel Hlinky.; nehoda; havarované vozidlo; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; havárie OA do svodidel, se zraněním osob. ...
  Od 18.11.2017 15:55 do 18:00; v ulici Úzká v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2 x OA bez zranění.
  ulice Šámalova, Brno-Židenice, Brno, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 20.11.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, uazvírka ulice Šámalova (spojnice mezi ul. Lazaretní a Zábrdovická) v úseku od pozemku ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace