K prasatům smí lidé jen přes ochrannou sprchu

Speciální sprcha na auta u vjezdu do vepřína v Těšnovicích. - Foto:  archiv SZP Těšnovice

Speciální sprcha na auta u vjezdu do vepřína v Těšnovicích.Foto:  archiv SZP Těšnovice

Kdyby se do těchto míst dostal virus afrického moru prasat, způsobí škodu za desítky milionů korun. Majitelé vepřína v Těšnovicích na Kroměřížsku preventivně zavedli přísná bezpečnostní opatření.

Zóna, ve které veterináři našli africký mor prasat, je odsud vzdálena tři desítky kilometrů. A hranice okresu Zlín, kde platí omezení, asi deset kilometrů. V halách teď běhá více než dvacet tisíc prasat. 

Ve vepříně v Těšnovicích nenechávají nic náhodě. Areál rozdělili na černou a bílou zónu – do té první mohou dodavatelé či návštěvy, ta druhá je přísně střežená. 

Do Zlína jsou to tři desítky kilometrů. Musí ale být připraveni, v areálu je více než dvacet tisíc prasat. - Foto:  archiv SZP Těšnovice

K prasatům se také místní lidé dostanou jen přes sprchu a ve služebním oblečení, vypraném uvnitř areálu. Ve svém dovnitř nesmějí. 

Firma se snaží eliminovt i pouze potenciální riziko zavlečení nákazy. Zatímco pro lidí je neškodná, pro prasata smrtící. 

Pravidla začali zemědělci zpřísňovat už před lety. - Foto:  archiv SZP Těšnovice

Pravidla začali zemědělci zpřísňovat už před lety.Foto:  archiv SZP Těšnovice

Speciální sprchu mají i stroje
Pokud se dovnitř musí dostat nějaký mechanismus, který by v tamním vybavení chyběl, čeká ho cesta přes speciální sprchu. 

„Přijede, stiskne vypínač a pomalu, pětikilometrovou rychlostí, projede,“ popsal ředitel firmy Marek Dluhoš. Zaměstnance požádali o omezení návštěv v lese a o další opatření. 

Pokud by se nákaza objevila na Kroměřížsku, má firma připravené zavedení ještě přísnějších pravidel. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  ulice Francouzská, Brno-sever, uzavřeno, stavební práce, Od 04.12.2017 00:00 Do 30.06.2018 23:59, ulice Francouzská z důvodu opravy komunikace v termínu od 4.12.2017 do 18.12.2017 - celá ulice Francouzská, ...
  ulice Dvorského, Brno-střed, Brno, uzavřeno, práce na silnici, Od 04.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, Dvorského v Brně v úseku mezi ulicemi Polní a Opavská a mezi ulicemi Opavská a Vsetínská a částečná ...
  ulice Dvorského, Brno-střed, Brno, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 04.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, Dvorského v Brně v úseku mezi ulicemi Polní a Opavská a mezi ulicemi ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace