Kamenačky: Tábor, kde se umývají želvy a pozorují krokodýli

Příměstský tábor v přírodovědecké stanici Kamenačky. - Foto: Tomáš Jelen

Příměstský tábor v přírodovědecké stanici Kamenačky.Foto: Tomáš Jelen

Letní příměstské tábory jsou v plném proudu. V brněnské přírodovědné stanici Kamenačky se děti starají nejen o želvy a hady, ale některé nakrmí i párek krokodýlů.

Do přírodovědné stanice Kamenačky v Brně se po čtyřech letech vrátili krokodýli. Dva kajmánci pralesní zůstávali po dobu rekonstrukce budovy u soukromého chovatele. 

Volnočasové centrum Kamenačky je jediným podobným zařízením na Moravě, které krokodýly chová. O plazy a obojživelníky se tam o prázdninách starají i děti při příměstských táborech. 

Na zahradě Přírodovědné stanice Kamenačky děti právě umývají želvy suchozemské. Děti mají lavor s vodou a několik houbiček. 

Příměstský tábor v přírodovědecké stanici Kamenačky: koupání želv. - Foto: Tomáš Jelen

„Spíš je to takový bonus, že jim čistíme krunýř a děti se učí starat o ty želvy a taky si je pohladit a podobně. Myslím si, že je strašně důležité, že děti tady vůbec mají možnost na ta zvířata sahat, něco s nimi dělat, pohladit si je. Dnes je velice těžké, aby se někde setkali se zvířetem, není to tak, jak běžně bývávalo na selských dvorech a všude, že děti měly možnost přístupu ke zvířatům. I proto chodí sem na přírodovědnou stanici, aby se to naučili,“ konstatuje vedoucí tábora Zdena Redererová. 

Želví krunýř je po koupeli třeba pořádně promastit. - Foto: Tomáš Jelen

Ve velkém tropickém skleníku v přírodovědné stanici je horko, vlhko a mimo jiné tam žijí dva kajmánci pralesní, kteří se jmenují Jeníček a Mařenka. Samec má asi 1,5 metru na délku. K nim se ale děti jen tak nedostanou. 

O kajmánky zatím děti příliš pečovat nemohou - přece jen jde o dravce. - Foto: Tomáš Jelen

„Přece jenom jsou to dravá zvířata a riziko úrazu u nich je. Navíc se vrátili po čtyřech letech, co byli v exilu u soukromého chovatele a teď se sžívají s prostředím, takže zatím děti k nim nechodí. Ale věřím, že v průběhu školního roku, hlavně kroužek teraristů, což jsou starší děti, zkušenější, se určitě dostane ke krmení,“ vysvětluje vedoucí stanice Romana Křížová. 

Kajmánci jsou po pobytu u soukromého chovatele obézní. - Foto: Tomáš Jelen

Dodává, že kajmánek je masožravec a žere potkany. Tedy přesněji řečeno bude žrát, protože zatím mají Jeníček s Mařenkou dietu. 

„Byli totiž u soukromého chovatele krmeni třeba i kuřaty, proto jsou teď obézní. Kuřatům se v budoucnosti vyhneme, takže budou mít ryby a potkany,“ dodává. 

Panoramatický pohled do skleníku. - Foto: Tomáš Jelen

V nově postavené budově přírodovědné stanice je asi šedesát druhů zvířat. Ostrý provoz začne v září. To se sem vrátí i výukové programy pro základní školy. Každoročně se na nich vystřídá asi tisícovka dětí.  

Autor:  Tomáš Jelen
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 20.10.2017 15:35 do 17:40; v ulici Pražská v obci Brno; nehoda; 3 havarovaná vozidla; 3 x OA, bez zranění.
  Od 20.10.2017 15:25 do 18:30; v ulici Královopolská v obci Brno; nehoda autobusu; 2 havarovaná vozidla; OA x trolejbus, bez zranění osob
  ulice Nad kašnou, Brno-Bystrc, Brno, stavební práce, Od 23.10.2017 08:00 Do 30.11.2017 23:59, Výkopové práce v komunikaci Nad Kašnou, u domu č, 18, Vydal: Magistrát města Brna

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace