Klíšťata ve městech jsou nakažená boreliózou častěji než ta v lese, varují odborníci

Klíště (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Klíště (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Riziko nákazy boreliózou je vyšší ve městech jako Praha nebo Brno. Zjistili to odborníci Státního zdravotního ústavu v Praze a Masarykovy univerzity v Brně. Podle nich je totiž promořenost klíšťat nebezpečným onemocněním v lesoparcích u velkých měst mnohem vyšší.

„Například v pražském Prokopském údolí je infikované téměř každé druhé klíště, v Kunratickém lese zhruba každé třetí,“ řekla pro deník MF Dnes, který zprávu přinesl, vedoucí Národní referenční laboratoře pro boreliózu Kateřina Kybicová. V rámci celého Česka je boreliózou nakaženo zhruba 12 procent klíšťat. 

Problém se netýká jenom Prahy, ale například i Brna „U klíšťat nasbíraných v lokalitě Zamilovaný hájek v Brně-Řečkovicích jsme metodou analýzy DNA klíštěte zjistili až 25procentní infikovanost,“ vysvětlila Alena Žákovská z Masarykovy univerzity v Brně. Podle ní nejde o namátkový výzkum ale o výsledky dlouhodobého sledování. 

Pro odborníky je zjištění přesto překvapením. Kybicová si vyšší nakaženost vysvětluje specifickým biotopem městských lesoparků, ve kterém se zvířatům přenášejícím boreliózu dobře daří. Vyšší nakaženost ve městech hlásí i v dalších evropských centrech jako je Budapešť nebo Hannover. 

Loni se v Česku nakazilo boreliózou 4 694 lidí, což je o 50 procent více než v předchozím roce. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Regina DAB Praha
 
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 25.9.2017 17:10 do 19:15; v ulici Žabovřeská v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; NA x OA, bez zranění.
  silnice III/15276 (ulice Moravanská), Brno-jih, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 09.10.2017 00:00 Do 21.10.2017 23:59, částečná uzavírka a úplná uzavírka podle druhu práce z důvodu realizace stavby. ...
  ulice Zelný trh, mezi křižovatkami ulic Starobrněnská a Radnická, Brno-střed, Brno, uzavřeno, Od 07.09.2017 00:00 Do 31.12.2017 23:59, Úplná uzavírka ul. Zelný trh před objektem č.or. 14/16 - v délce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace