Libušín vyrůstá „nasucho“ na pile v Bystřičce

Rozestavěná část Parmovy krčmy. - Foto: Roman Verner

Rozestavěná část Parmovy krčmy.Foto: Roman Verner

OBRAZEM: Část kopie historické chaty Libušín už stojí v hale u Bystřičky na Vsetínsku. Zatím tesaři sestavili méně zdobnou část celé stavby, to nejtěžší je tedy teprve čeká.

Zničený Libušín znovu ožívá. Na Vsetínsku pomalu vyrůstá vědecká kopie vyhořelého symbolu Pusteven. Tesaři zatím v hale takzvaně na sucho skládají ručně opracované trámy. 

Před dokončením je teď starší část útulny, kterou proslavil architekt Dušan Jurkovič. Řemeslníci se snaží využít maximální část původních prvků, které odolaly požáru před třemi lety. Náš reportér Roman Verner natáčel na pile v Bystřičce, kde unikátní dílo pro rožnovské muzeum vzniká. 

Tyto trámy přežily požár Libušína. - Foto: Roman Verner

Srub už je z poměrně velké části nahrubo sestavený. „Toto je takzvaná Parmova krčma s přístavbou. Stavba je momentálně v úrovni stropu prvního nadzemního patra,“ popisuje stavbyvedoucí Viktor Prudík. 

Tímto nástrojem vzniká nový Libušín. - Foto: Roman Verner

Už v této části museli dělníci zkombinovat ohořelé, ale opracované, staré trámy s těmi novými. Propojit je není vůbec snadné. 

Jeden z historických trámů. - Foto: Roman Verner

„Náročné je pracovat s předpokládaným sedáním nových trámů a zároveň předpokládat, že ty staré sedat nebudou. Zatím jsou mezi trámy vložené klínky, které se budou vytahovat, aby tam vznikl prostor na to sednutí částí z nových trámů oproti těm částem ze starých,“ vysvětluje Prudík. 

Historický trám v novém. - Foto: Roman Verner

Největší potíže mají na stavbě s těmi prvky, které se nedochovaly a musí je doměřovat. „Doufáme, že do konce roku bude na Pustevnách aspoň hrubá stavba. Rádi bychom stavbu přikryli buď provizorně, nebo šindelem. Uvidíme, jaké budou klimatické podmínky,“ dodává technický náměstek Valašského muzea v přírodě Milan Gesierich. 

Vstup do Parmovy krčmy. - Foto: Roman Verner

Tesaři mají za sebou tu o něco jednodušší část. „Parmova přístavba je nejstarší část, kde není tolik zdobného, je to klasická valašská část. Budeme přecházet do toho složitějšího, kde jsou různé věci, vychytávky, konzole, musí nám to výškově i šířkově pasovat, jsou tam vyřezávané části. Musí tam pasovat staré a nové,“ konstatuje vedoucí tesařské části Martin Zeťák. 

Autor:  Roman Verner
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 26.6.2017 13:50 do 14:25; D1 - 189.1km na trase Říkovice - Praha; nehoda odstraněna; 2 x OA bez zranění, stojí v meziprostoru na otáčení, je tam velký provoz.
  Od 26.6.2017 13:05 do 15:10; v ulici Pražákova v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  Od 26.6.2017 12:55 do 15:00; v ulici Bohunická v obci Brno; sjezd z Vídeňské; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; 2 x OA bez zraněn ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace