Muzeum Kroměřížska láká na strašidelnou výstavu

Strašidelná výstava v Muzeu Kroměřížska. - Foto: Pavel Sedláček

Strašidelná výstava v Muzeu Kroměřížska.Foto: Pavel Sedláček

V Muzeu Kroměřížska až do března příštího roku straší, součástí nové expozice je i „bubácká" jeskyně.

V Muzeu Kroměřížska straší, tedy dočasně. Nachystali tam totiž novou interaktivní výstavu právě na strašidelné téma. Součástí je i temná „bubácká" jeskyně. 

Výstava nazvaná „V muzeu straší, aneb nebojte se trochu bát“ postavila svět strašidel a nadpřirozených bytostí do konfrontace s lidovou kulturou a slovesností. Doplňují ji historické artefakty, které měly naše předky chránit před zlými silami. 

Na výstavě o strašidlech nesmí chybět děsivé zvuky. Autorka Silvie Pitruzzello je vybírala pečlivě, aby návštěvníky sice postrašily, ale neodradily. 

V děsivější ze dvou místností jsou různá strašidla. Čert, který je opravdu děsivý, rusalka, ale i strašidlo, které není snadné nějak pojmenovat. Je zelené a má šedivé dlouhé vlasy. 

Strašidelná výstava v Muzeu Kroměřížska. - Foto: Pavel Sedláček

„To je typicky české strašidlo. Je to hejkal a ten se nenachází v žádné jiné kultuře, jen v Českých zemích,“ vysvětluje Pitruzzello. 

Hejkala byl podle ní v pohádkách nejstrašnější tvor. „Když zahejkal a někdo mu na to jeho „hej, hej“ v lese odpověděl, tak milý hejkal ho pronásledoval, nakonec mu skočil na záda a roztrhal ho na kusy,“ popisuje autorka výstavy. 

Strašidelná výstava v Muzeu Kroměřížska. - Foto: Pavel Sedláček

V druhé místnosti čeká návštěvníky úkol. Musí sáhnout do bedýnky, do které nevidí. „Naše bílá paní, jedno ze strašidel, které tu máme, ztratila své klíče od komnat a zůstaly tady v té truhlici. Návštěvníci mají za úkol spočítat, kolik těch klíčů ztratila. No a nejsou tam jenom klíče,“ prozrazuje Silvie Pitruzzello. 

V místnosti jsou vystavené i velmi zvláštní předměty, například malá ruka, polovina těla a další figurky vyrobené z vosku. 

„Jsou to voskové obětinky. Jsou opravdu unikátní. Půjčilo nám je muzeum v Šumperku. Naši předkové, když je něco bolelo, zanesli tyto figurky na oltář do kostela svému svatému a toho poprosili o uzdravení. Doufali, že jim jejich přání bude splněno a pan farář z toho měl také radost, protože voskové obětinky, kterých se v kostele shromažďovalo velké množství, se potom přetavily na svíce. Mělo to tedy dvojí účel. Jednak aby se uzdravili a jednak to byla součást daru kostelu,“ objasňuje autorka výstavy. 

Výstava „Straší, aneb nebojte se trochu bát“ potrvá v muzeu Kroměřížska do března příštího roku. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 23.10.2017 21:00 do 24.10.2017 05:00; 23 - 194.9km na trase Pisárky - Brno/západ v obci Brno; uzavřena roura "A" směr od ul. Žabovřeská, Bauerova na ul. Bítešská; práce na silnici; práce údržby
  ulice Havelkova, Brno-Bohunice, práce na inženýrských sítích, Od 25.10.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, Částečná uzavírka ul. Havelkova v úseku u křižovatky s ul. Běloruská a Dlouhá, průjezd jedním jízdním ...
  ulice Tylova, Brno-Královo Pole, Brno, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 23.10.2017 00:00 Do 30.04.2018 23:59, Úplná uzavírka provozu na ulici Tylova z důvodu rekonstrukce kanalizace a vodovodu. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace