Muzeum v Brně ukazuje historické československé počítače

Československé počítače - Foto: Vlasta Gajdošíková

Československé počítačeFoto: Vlasta Gajdošíková

Fakulta informačních technologií VUT v Brně otevřela ve svém kampusu v Božetěchově ulici v Králově Poli Muzeum výpočetní techniky. Ve třech místnostech v přízemí bývalého kartuziánského kláštera jsou k vidění desítky počítačů a dalších drobných předmětů.

Muzeum je zaměřeno především na techniku, která je nějak spjatá s bývalým Československem. Buď byly počítače vyrobeny v Československu, nebo se dovážely ve větším množství. 

 

O nové Muzeum výpočetní techniky v Brně se zajímala Vlasta Gajdošíková

Vložit na svůj web

„Druhá místnost je obsazena počítači, které byly velkou inspirací pro československé počítače, a které v 80. letech ve světě hodně znamenaly. V poslední místnosti jsou paměťová média,“ upřesnil proděkan fakulty Richard Růžička. 

Veřejnosti se muzeum představuje u příležitosti 10. výročí vzniku fakulty. Kromě počítačů jsou v něm k vidění i operační paměti, papírové i magnetické pásky, štítky i disky. 

Muzeum hledá další exponáty 

Asi nejvzácnějším vystaveným kouskem je počítač zahraniční výroby. „Je jím úplně první osobní počítač IBM PC. Od něj se potom odvodily všechny osobní počítače třídy PC a dneska úplně ovládly trh,“ doplnil Richard Růžička. 

Nejstarším exponátem je mechanický kalkulátor z 50. let, nejnovějším pak počítač vyrobený v Československu v roce 1991. 

„Exponáty jsou z části naše, z části ze sbírek našich zaměstnanců. Přispívali ale externí zájemci, kteří se dozvěděli o naší akci. Pokud někdo má doma zajímavé exponáty může se ještě ozvat,“ podotkl děkan fakulty Jaroslav Zendulka. 

Expozice by měla sloužit hlavně studentům. Protože ale do areálu školy chodí i veřejnost, bude muzeum přístupné všem. Do budoucna se počítá s rozšířením muzea. Připravuje se například expozice o historii sálových počítačů a minipočítačů. 

Pořad: Dobré ráno, Moravo!  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-neděle 05:00  |  Délka pořadu: 190 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Srážky: přeháňky, I/42 Husovický tunel - sever
  Od 19.11.2017 09:35 do 10:35; 43 - 11.5km na trase Královo Pole - Česká u obce Brno; Pozor! Zvířata na vozovce; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností
  Srážky: přeháňky, I/42 MUK Hlinky (SOS hláska)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace