Na jihu Moravy spustili StreetAlert. Služba zdarma upozorňuje na výjezdy hasičů a policistů

Webové rozhraní aplikace StreetAlert.cz - Foto: repro

Webové rozhraní aplikace StreetAlert.czFoto: repro

Lidé na jižní Moravě mají k dispozici novou bezplatnou službu StreetAlert, která je informuje o tom, proč na rohu jejich ulice stojí hasičská auta, nebo jakou událost tam řeší strážníci městské policie. Upozornění týkající se zvoleného území se rozesílají na mobilní telefon nebo do e-mailu.

„Lidi zajímá, co se děje v jejich okolí, co se děje v jejich ulici, i když ta zpráva je sebenudnější, tak v okamžiku, kdy se to stalo jejich sousedům, tak je to prostě zajímá,“ vysvětluje programátor Ondřej Veselý, tvůrce internetové a mobilní aplikace. 

Služba podle něj není varovným systémem, ale spíše jakýmsi hyperlokálním zpravodajstvím. Údaje přebírá z internetových stránek městské policie a hasičů. 

K dispozici je uživatelům zcela zdarma, objednat si ji lze pro určité území. Zatím funguje jen v Jihomoravském kraji, Veselý ale slibuje, že se již brzy rozšíří na další území. 

StreetAlert, který v tuto chvíli využívá zhruba 400 lidí, se přitom nemá zaměřovat jen na hasiče, záchranáře a policii. V plánu je rozšíření služby i o meteorologická varování. 

 

Poslechněte si reportáž o aplikaci StreetAlert od redaktorky ČRo Vlasty Gajdošíkové

Vložit na svůj web

Jižní Morava slouží jako testovací území. „Českou republiku bychom mohli pokrýt do léta,“ dodává Veselý. 

Jihomoravský kraj nebyl zvolen náhodou. Právě tamní hasiči mají, co se webu týče, nejpropracovanější systém, vysvětluje vedoucí krajského operačního střediska David Jirouš. 

„Inspirovali jsme se u Moravskoslezského kraje, který s tím začal. Ale máme tam víc informací. Operační důstojník popisuje, co se děje na místě, kdežto v Moravskoslezském kraji dříve byla pouze informace, že jednotka vyjela tam a tam,“ říká Jirouš. 

Upozorňuje však, že na stránkách hasičů se nezobrazují úplně všechny výjezdy a už vůbec ne okamžitě. 

Zveřejňovat se například nesmí události s podezřením na trestný čin. Zveřejnění jednotlivých informací se proto musí potvrzovat manuálně. Časové zpoždění mezi výjezdem jednotky a zveřejněním na internetu je zhruba pětiminutové. 

„Pak máme takové extrémy, jako jsou větrné smrště, přívalové deště, kdy se jedná opravdu během dvou tří hodin o stovky událostí a ty opravdu nezobrazujeme, protože na to v tu chvíli není čas,“ dodává Jirouš. 

Autor:  Vlasta Gajdošíková, Alina Holušová

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  silnice I/50, rampy, Brno-Slatina, Brno, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.11.2015 07:00 Do 18.12.2015 20:00, úplná uzavírka sjízdné a nájezdné rampy MÚK ul. Ostravská (silnice I/50) a ul. Bělohorská ...
  ulice Bratislavská, Brno-sever - Brno-střed, Brno, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.11.2015 07:00 Do 25.11.2015 23:59, souvislá údržba vozovky, Vydal: ÚMČ Brno Sever
  ulice Slatinka, Brno-Slatina, v katastru obce Brno, uzavřeno, Od 21.11.2015 07:00 Do 29.11.2015 23:59, úplná uzavírka v místě železničního přejezdu P7897, Vydal: ÚMČ Brno Slatina

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace